İsrail operasyonlarını Gazze geneline genişletti; Filistinliler Refah'tan ayrılıyor

İsrail Gazze genelinde saldırılarını sürdürdü. Filistinliler Refah'tan ayrılarak Gazze'nin merkezine yerleşiyor.

REKLAM

İsrail güçleri, kuzey bölgeleri de dahil olmak üzere Gazze Şeridi genelinde operasyonlarını sürdürdü.

Filistinliler, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki ve diğer bölgelerdeki harap olmuş Cebeliye mülteci kampına gece boyunca ağır bombardıman düzenlediğini bildirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Refah dahil gece boyunca düzenlenen hava saldırılarında 24'ü Gazze'nin merkezinden olmak üzere en az 37 Filistinlinin öldürüldüğünü duyurdu.

Bölge sakinleri İsrail savaş uçaklarının ve topçularının kampı ve Gazze şehrinin doğusundaki Zeytun bölgesini vurduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın 16 kişinin hayatını kaybettiğini duyurduğu Refah sakinleri, İsrail ordusunun yeni tahliye emirlerinin kent merkezindeki bölgeleri etkilediğini söyledi.

Yüzbinlerce insanın sığındığı Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Deir El-Belah'ta Filistinliler, cenaze törenleri sırasında yakınlarının ölümüne üzüldü.

Evine düzenlenen hava saldırısında en az 10 akrabasını kaybeden Kitam El Hatib, şunları söyledi: “Refah'ta broşürler attılar ve Refah'tan El Zavide'ye kadar güvenli olduğunu, insanların tahliye edilmesi gerektiğini ve tahliye ettiklerini söylediler. Parçalanmış cesetlerin başına ne geldi? “Gazze'de güvenli yer yok” dedi.

İsrail ordusu, uçaklarının geçtiğimiz gün Gazze genelinde onlarca hedefi vurduğunu, kara birliklerinin ise Zeytun'da 30'a yakın savaşçıyı etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Cuma günü İsrail tankları, Refah'ın doğu ve batı kısımlarını ayıran ana yolu ele geçirdi ve onu etkili bir şekilde çevreledi.

Refah kuruyor

Tel Aviv, Gazze'nin güneyindeki Refah şehrinin birçok bölgesinde yaşayan Filistinlilere bölgeyi tahliye etmeleri ve Al-Mawasi'deki genişletilmiş insani bölge olarak adlandırdığı bölgeye taşınmaları çağrısında bulundu.

İsrail ordusu ayrıca Gazze'nin kuzeyindeki Cebeliye bölgesinde yaşayanlardan ve yerinden edilmiş insanlardan bölgeyi terk etmelerini istedi.

Şu ana kadar yaklaşık 300.000 Gazzelinin El Mawasi'ye taşındığı tahmin ediliyor.

Ordu, Refah'ın doğusunda ve Refah sınırının Gazze tarafında Hamas savaşçılarına karşı operasyonel faaliyetlerine devam edeceğini duyurdu.

Tel Aviv, Gazze'nin güneyindeki Refah şehrini Hamas'ın son kalesi olarak gösteriyor ve örgütü ezme ve birçok rehineyi geri alma hedefine ulaşmak için burayı işgal etmesi gerektiğini söylüyor.

İsrail, ABD'nin itirazına rağmen yedi ay süren savaşta bir milyondan fazla yerinden edilmiş insanın sığındığı Refah'a operasyon düzenleyeceğini duyurdu.

İsrail, Filistinli tutukluların serbest bırakılması karşılığında Hamas tarafından rehin alınanların serbest bırakılmasını öngören bir anlaşmaya varmak istediğini ancak askeri saldırıyı sonlandırmaya hazır olmadığını söylüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun hükümeti, uzun süredir müttefiki olan ABD de dahil olmak üzere, askeri harekatı nedeniyle giderek artan bir baskı altında.

ABD'de Biden yönetimi, İsrail'in Gazze operasyonu sırasında ABD tarafından sağlanan silahları kullanmasının uluslararası insancıl hukuku ihlal etmiş olabileceğini duyurdu.

REKLAM

Gazze'ye yardım ulaştırılması için hayati önem taşıyan iki geçiş noktası kapatıldı. Filistin haber ajansı WAFA, Mısır'dan Refah kapısının beşinci gün, İsrail'in güneyinden gelen Kerem Şalom kapısının da yaklaşık bir haftadır kapatıldığını kaydetti.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze'ye düzenlediği askeri operasyonda yaklaşık 35 bin Filistinlinin ölümü gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir