Orman yangınlarına karşı yapay zeka çağı artacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Antalya Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle personel, makine, teçhizat ve müdahale imkanları açısından en üst seviyeye ulaştıklarını söyledi. 2023 yılında orman yangınlarıyla mücadele

Yangınlara 105 helikopter, 26 uçak, 5 bin kara aracı ve 14 insansız hava aracının müdahale ettiğini anlatan Yumaklı, şöyle konuştu: “Dünyada ormanlarda insansız hava aracı kullanan iki ülkeden biri olduğumuzun altını çizmek gerekiyor. İnsansız bizim için son derece önemli 25 bin “Orman kahramanlarımız var. Gözlerini bile kırpmadan alevlerin içine dalıyorlar. 120 binin üzerinde gönüllümüz var. Ama her şeyden önce bu mücadelemizde bize destek veren vatandaşlarımız var” dedi.

[Fotoğraf: AA]


Eğitim 12 aya yayıldı

Yangınla mücadele eğitim, farkındalık ve farkındalığının 12 aya yayıldığını belirten Yumaklı, başta Antalya'daki Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanındaki ormancılık kuruluşlarından yöneticilerinden işçisine kadar herkesin eğitim aldığını söyledi.

Merkezde her türlü imkânın bulunduğunu vurgulayan Yumaklı, şöyle konuştu: “12 ay süren yoğun eğitimlerimizle katılımcıların tepkilerini, nasıl tepki verdiklerini ve nasıl karar verebileceklerini, rüzgârı, nem oranlarını veya Simülasyon yazılımı ile anında değişebilen yangının ilerleyişi gerçek yangın anında hazır oluyor.” Bunun gerçekleşmesini sağlayacak eğitim serileri devam ediyor” dedi.

İbrahim Yumaklı, bu eğitimlerin yanı sıra tatbikatlar da yaptıklarını belirtti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


Orman yangınlarıyla mücadelede ileri teknoloji kullanılıyor

Orman yangınlarının tüm beceri ve yeteneklerle söndürülmesinin önemine vurgu yapan Yumaklı, şöyle konuştu:

“Bizce asıl başarı, orman yangınlarının çıkmamasını sağlamaktır. Bu nedenle tüm konsantrasyonumuz bu yönde. 26 Nisan'da Ormanım Temiz kampanyasını başlatacağız. Burada, yakın yerleşim yerlerinden başlayarak, Orman alanlarında ise sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve vatandaşlarımızın desteğiyle ormanlarda çok çabuk yanabilen maddelerin temizlenmesini sağlayacağız.” “Elbette asıl amaç bu farkındalığı yaratmak.”

Orman yangınlarıyla mücadelede her zaman en ileri teknolojiyi kullanmaya çalıştıklarını vurgulayan Yumaklı, orman yangınlarıyla mücadelede de yapay zekayı etkin bir şekilde kullandıklarını söyledi.

Teknolojiye yatırımın önemine dikkat çeken Yumaklı, şöyle konuştu:


“Yapay zeka ile çalışan akıllı kulelerimiz var ve bunları geliştirmeye çalışıyoruz. Bu akıllı kuleler, bulundukları alanı 7 gün 24 saat tarayarak, sensörleri sayesinde tespit edilen sıcaklık farkını anında merkeze bildiriyor. Oradaki arkadaşlarımızın harekete geçmesini sağlıyoruz. Ayrıca karar destek sistemimiz de yapay zekadan güç alıyor. Bunun elbette sonu yok. Sonuç olarak teknolojinin tüm avantajlarından yararlanmalısınız. Bu nedenle oldukça faydalıdır. Orman yangınlarına hem uçağınızdan hem de kulelerinizden tarafınıza bildirim yapıldıktan sonra koordineli bir şekilde müdahale edilmesi önemlidir. Bu konuda giderek gelişen teknolojilerin kullanılmasını da sağlıyoruz.”


“Orman yangınlarının yüzde 90'ı insan faktöründen kaynaklanıyor”

Bakan Yumaklı, orman yangınlarının yüzde 90'ının insan faktöründen kaynaklandığını, yangınların temel nedeninin dikkatsizlik ve ihmal olduğunu söyledi.

Bunun üzücü bir durum olduğunu dile getiren Yumaklı, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın desteğine minnettar olsak da dikkatsizlik ve ihmalden kaynaklanan olumsuz sonuçların, ülkemizin hem yeşil vatanını hem de ciğerlerini yok etmesini ve ciddi bir mağduriyet yaratmasını istemiyoruz. Kaynak kaybı dolayısıyla vatandaşlarımız bu soruna duyarlıdır.” “Orman yangınına neden olabilecek bir tehlike gördükleri anda bizi uyarmaya davet ediyorum” diye sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir