Yunanistan: Cep telefonunda dijital kimliği olmayan taraftar futbol maçına gidemeyecek

Yunanistan’da 13 Şubat’tan itibaren futbol maçı izlemek için stadyuma girmek isteyen taraftarlar dijital kimlik talebine tabi olacak.

REKLAM

Yunanistan’da 12 Şubat’ta sona erecek seyircisiz maçların uygulanmasının ardından futbolseverler, maç bileti satın almak için cep telefonlarında devlet tarafından işletilen bir dijital kimlik uygulamasını kullanmak zorunda kalacak.

Dijital kimlik programına kayıtlı olmayan ve Yunan vatandaşı olmadığı için maçları izlemek isteyenler için de ayrı düzenleme yapılacak.

Yeni dijital kimlik, futbol kulüplerinin iki ay boyunca stadyumların kapılarını taraftarlara kapatmasına neden olan sporda şiddete karşı mücadelenin bir parçası.

Pazartesi günü parlamento komitesi önünde yeni bilet kurallarının ayrıntılarını sunan Yunanistan Spor Bakanı Yiannis Vroutsis, stadyumların 13 Şubat’ta yeniden açılacağını doğruladı.

İki aydır yürürlükte olan maçların seyircisiz oynanması kararı, geçtiğimiz Aralık ayında Atina’da oynanan Olympiakos ile Panathinaikos maçında yaşanan şiddet olayları sonrasında alınmıştı. Maç sırasında çıkan kavgada genç bir taraftarın attığı roket, 31 yaşındaki polis memuruna isabet etti. Polis memuru, daha sonra aldığı yaralar nedeniyle hastanede hayatını kaybetti.

“Taraftarın adını, telefon numarasını ve adresini bileceğiz”

Bakan Vroutsis, parlamento sunumu öncesinde devlet televizyonuna verdiği röportajda, şu ana kadar stadyumlara giren herhangi bir kişinin kimliğinin belirlenmediğini belirterek, şunları söyledi: “Cep telefonu yardımıyla kişinin kimliği, biletle otomatik olarak doğrulanabiliyor. Cep telefonu stadyuma giremeyecek.” dedi.

Bakan, milletvekillerine verdiği brifingde, “Bundan sonra bir taraftar futbol maçı izlediğinde onun adını, telefon numarasını, ev adresini ve ikamet yerini bileceğiz.” dedi. Dedi.

Tüm stadyumlara zorunlu güvenlik kamerası kurulumunun 6 Mart’a kadar tamamlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Vroutsis’in verdiği bilgiye göre, havalimanlarında kullanılan elektronik biniş kartlarına benzer olacak yeni bilet sisteminin 9 Nisan’a kadar 14 üst düzey uçuş kulübünün tümü tarafından kurulması gerekecek.

Cep telefonlarında kimlik uygulaması 2022 yılında hayata geçirildi.

Futbolda şiddete karşı mücadele

Merkez sağ hükümet tarafından planlanan diğer önlemler arasında şiddet sonrasında taraftarların stadyumlara girmesinin yasaklanması, futbol taraftar kulübü üyelerinin ulusal tescili ve 15 yaşın altındaki çocukların yanlarında bir ebeveyn veya vasi olmadan stadyumlara girmelerini yasaklayan yeni kurallar yer alıyor.

Yıllardır futbolda şiddete karşı etkin bir mücadele veren Yunanistan, son dönemde yaygınlaşan “önyargı iddialarının” önüne geçmek için büyük maçlarda yabancı hakemleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir