Avrupa Birliği’nden ‘yapay ada planı’ sunan İsrail’e tepki

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Borrell: Gazze’deki sivillere yardım sağlamak, mahkumları kurtarmak ve sivil kayıpları önlemek için İsrail saldırılarını ve bombalamalarını durdurmaya çalışmak bir ‘öncelik ve aciliyet’

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısına davet edilen İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’ın Akdeniz’de yapay ada önerisine tepki gösterdi.

Bu öneriyi “nafile bir iş” bulan Borrell, bunun yerine bölgeye güvenlik ve istikrar getirecek “iki devletli çözüm”e odaklanılması gerektiğini söyledi.

Toplantıda Katz’ın Orta Doğu’yu Hindistan’a bağlayan demiryolu planını da sunduğunu belirten Borrell, şöyle konuştu: “Bakan (Katz) zamanını daha iyi değerlendirip ülkesinin güvenliğine odaklanabilirdi diye düşünüyorum. Bunları yaklaşık 7 yıl önce düşündüm. Dolayısıyla bunun tartıştığımız konuyla hiçbir ilgisi yok.” Bununla hiçbir ilgisi yok” dedi.

Borrell, AB üyelerinin, İsrail’in güvenliğini ve komşularıyla yan yana yaşamasını sağlayacak uzun süreli ve sürdürülebilir bir barışı sağlamak için bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini açıkça ifade ettiğini ancak buna rağmen bunu başaramadıklarını kaydetti. Katz’ın fikrini değiştir.

Borrell, İsrail istese de istemese de Ortadoğu’da “iki devletli çözüm” müzakerelerinin devam edeceğini söyledi.

“Sivillere yardım sağlamak, mahkumları kurtarmak ve sivil kayıplarını önlemek bir öncelik ve aciliyettir.”

AB dışişleri bakanlarının Brüksel’deki toplantısının ardından yaptığı açıklamada Borrell, İsrail’in Gazze’deki sivillere yardım ulaştırmak, mahkumları kurtarmak ve sivil kayıplarını önlemek için yaptığı saldırıları ve bombalamaları durdurmaya çalışmanın “öncelik ve aciliyet” olduğunu vurguladı.

Ortadoğu’da “iki devletli çözüm”ün alternatifi olmadığını vurgulayan Borrell, İsrail’in bu çözüm doğrultusunda Filistin devletinin kurulmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

Borrell, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik şiddet eylemleri gerçekleştiren yasa dışı Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulama çabalarının devam ettiğini bildirerek, şöyle konuştu: “Barış ve güvenliğin sağlanması için çözüm bulmak başta Avrupa olmak üzere uluslararası toplumun ahlaki bir yükümlülüğü var. ” dedi.

İsrail “iki devletli çözümü” kabul etmese bile bu çözüme yönelik müzakerelerin devam edeceği mesajını veren Borrell, şöyle konuştu: “İsrail bu çözümü istemezse müzakerelerde yer bulmaları zor olacaktır. bir çözüm üretin. Ancak bu diğer aktörlerin bunu yapmasını engellemez.” “Uluslararası toplum ortaklaşa bir çözüm hazırlayabilir, önerebilir ve kabul edebilirse, bir miktar pazarlık gücü olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir