Uzmanlar uyarıyor: Geri dönüş yok! Akciğer hasarına neden olur! Ölüme neden olabilir

Türk Toraks Derneği Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Akgün, yaptığı yazılı açıklamada e-sigaranın sağlık riskleri konusunda uyarıda bulundu.

E-sigaraların “tütün dumanının solunmasını taklit eden” cihazlar olduğunu vurgulayan Akgün, bunların da diğer tütün ürünleri kadar zararlı olduğunu vurguladı.

Akgün, şunları söyledi: “Bu cihazlar, kullanıcının soluduğu aerosoller oluşturmak için bir sıvıyı ısıtır. Bir ısıtma kaynağı, pil gibi bir güç kaynağı ile sıvıyla dolu kartuş veya hazne gibi bir kaptan oluşur. Daha az zararlı olduğu iddia edilenler değişen miktarlarda nikotin içerir.” “Ve nikotin içermediğini iddia eden bazı ürünlerin bile nikotin içerdiği tespit edildi.” dedi.

Tütün sektörünün piyasaya sürdüğü birinci nesil e-sigaraların geleneksel sigaraya daha çok benzediğini belirten Akgün, şöyle konuştu:

“E-sigaralar giderek sigara dışındaki cihazlar haline geldikçe, önceki modellerde bulunan sıvı nikotin yerine daha yüksek dozda nikotin veren nikotin tuzu kullanan cihazlar piyasaya sunuldu. Çok yüksek dozda nikotin ve birçok zararlı kimyasal içeriyor. Sözde “daha az zararlı” olduğu için sigara içenlere alternatif olarak sunulan elektronik sigaralar, yeni bağımlılıklar yaratıyor ve bu nedenle de yüksek dozda nikotin içermesi nedeniyle geleneksel sigaralarla birlikte kullanılıyor. Nikotin nedeniyle e-sigara içen gençlerin diğer tütün ürünlerini de kullanması kaçınılmaz. “Geleneksel sigara kullanımının üç katına çıktığı gösterildi.”

E-sigaranın ürettiği buharın, sektörün iddia ettiği gibi zararsız su buharı olmadığını vurgulayan Akgün, şöyle konuştu:

“E-sigaralar propilen glikol ve/veya gliserin, etilen alkol, polietilen glikol, diasetil, E vitamini asetat, dietilen glikol gibi kimyasallar, cıva, kurşun, nikel, krom gibi ağır metaller; genellikle nikotin ama bazen esrar (esrar) içerir. “80'den fazla zararlı kimyasal ve 16 binden fazla tat çeşidi içeriyor. Ayrıca e-sigaranın sıvıyla temas eden metal kısımları ısındıkça dezenfektan maddeler gibi karbonil bileşikleri de dahil olmak üzere birçok kimyasal üretilebiliyor.”

Akgün, e-sigara kullanımının bronşları daraltıcı etkisi nedeniyle kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, kronik bronşit ve amfizem riskinin artmasıyla ilişkili olduğuna dikkat çekerek, akciğerlerde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açarak ölüme yol açabileceğini söyledi.

“İÇERİSİNİ KONTROL EDECEK VEYA ÖNLEYECEK BİR SİSTEM YOK”

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Seyhan Us Dülger, e-sigaranın solunum yolu hastalıklarının yanı sıra pıhtılaşma bozuklukları, hipertansiyon, taşikardi, ritim bozuklukları, koroner kalp hastalığı ve aort genişlemesi gibi kardiyovasküler sisteme de zarar verdiğini belirterek; Mide bulantısı, mide ekşimesi, ağız kuruluğu, hazımsızlık ve ishal gibi mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceğini söyledi.

Hamilelikte kısırlık, insülin direnci ve tip 2 diyabet gibi nörolojik rahatsızlıklarda, obeziteye yol açan hormonal etkilerde, kas titremeleri, baş dönmesi, baş ağrıları, uyku bozuklukları, anormal rüyalar, sinirlilik ve baş dönmesinde de etken olduğunu belirten Dülger, şöyle konuştu:

“Çocuklarda ve gençlerde öğrenme güçlüğü, beyin gelişiminin bozulması gibi çok daha kötü sonuçlara neden oluyor. Ülkemizde satışı yasaklanmış olsa da gençlerin alabileceği puf çubuklarının içinde ne olduğunu tam olarak kontrol eden ve engelleyen bir sistem yok. Kolayca Esrar içeren bir bar kullanıldığında, “çocukların ve gençlerin akut psikoz nedeniyle acil servise gittiklerini bile görebilirsiniz”.

Dülger, önerilen tütün kontrolü düzenlemelerinin sigara ve sigara dışı tütün ürünlerinin satış ve pazarlamasını zorlaştıracak şekilde uygulanması ve e-sigaranın Türkiye'ye girişinin sıkı bir şekilde engellenmesi ve sürdürülebilir olması yönünde çağrıda bulunduğunu söyledi.

(AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Karısını ve çocuklarını rehin aldı!  Operasyon gerçekleştirildiKarısını ve çocuklarını rehin aldı! Operasyon gerçekleştirildi
Başakşehir'de talihsiz kaza!  Piknik yapan iki gencin üzerine beton blok düştüBaşakşehir'de talihsiz kaza! Piknik yapan iki gencin üzerine beton blok düştü
Çektikleri video onları suskun bıraktı! Çektikleri video onları suskun bıraktı! “Mizah olsun diye yaptık”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir