Toncoin (TON) nedir ve nasıl satın alınır?

Toncoin (TON), işlemleri hızlı bir şekilde ölçeklendirme ve işleme yeteneği ile bilinen bir katman 1 blok zinciri olan The Open Network'ün yerel parasıdır. Başlangıçta Telegram mesajlaşma uygulamasının arkasındaki ekip tarafından geliştirilen TON, artık TON Vakfı tarafından yönetiliyor.

Açık ağ ekosistemini güçlendiren Toncoin, işlem ücretlerini ödemek, ağın güvenliğini sağlamak için hisse koymak ve ağ yönetimine katılmak için kullanılır. Ağ içerisinde, merkezi olmayan finans (DeFi), değiştirilemeyen tokenlar (NFT'ler) ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli merkezi olmayan uygulama ve hizmetleri (DApp'ler) kolaylaştırır. Güçlü bir topluluk ve kapsamlı bir yol haritasıyla TON, gelişen blockchain ortamında kendisini gelecek vaat eden bir oyuncu olarak konumlandırmaya çalışıyor.

Bu makalede TON'un ne olduğu, kullanım alanları ve merkezi borsalar (CEX), merkezi olmayan borsalar (DEX) ve Telegram botları aracılığıyla Toncoin'in (TON) nasıl satın alınacağı açıklanmaktadır.

TON'un Kökeni ve Açık Ağın bileşenleri

2018 yılında Durov kardeşler Nickolai ve Pavel, Telegram'ın devasa kullanıcı tabanını desteklemek için ölçeklenebilir bir blockchain hayal ettiler ve Telegram Açık Ağı'nı (TON) başlattılar. Ancak Toncoin'i bir menkul kıymet olarak kabul eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) yarattığı düzenleyici zorluklar nedeniyle Telegram, 2020 yılında projeden vazgeçti. TON topluluğu, projenin geliştirilmesi sorumluluğunu üstlendi ve yerel tokenini The Open gibi yeniden adlandırdı. Toncoin ile ağ.

Başlangıçtaki aksaklığa rağmen TON, topluluğu ve temel teknolojisinin potansiyeli sayesinde büyüdü. TON Payments, TON DNS, TON depolama, TON proxy ve TON alanını içeren bir şemsiye projeye dönüştü:

Toncoin'in kullanım alanları


Toncoin, Açık Ağ ekosistemi içerisinde aşağıda açıklandığı gibi bir dizi işlevi yerine getirir.

Ödeme yöntemi


TON kullanan eşler arası (P2P) işlemler, aracıların katılımı olmadan kullanıcılar arasında hızlı ve güvenli ödeme yapılmasına olanak tanır.

İşlemleri gerçekleştir


TON zincirinde işlemlerin gerçekleşebilmesi için kullanıcının işlem ücreti ödemesi gerekmektedir; Bu ücret, işlemleri doğrulayan doğrulayıcıları ödüllendirmek için kullanılır.

Gözetleme


Kullanıcılar TON tokenlarını stake ederek ağ güvenliğine katılabilirler. Proje, stake yapanları katkılarından dolayı TON tokenleri ile ödüllendiriyor.

Akıllı sözleşmeleri güçlendirmek


Open Network, kendi temel kripto para birimi olan TON'u, temel işlevleri için genellikle akıllı sözleşmelerden yararlanan TON blok zinciri üzerine inşa edilen DApp'lerin operasyonunu güçlendirmek de dahil olmak üzere, ağ içindeki çeşitli işlevleri kolaylaştırmak için bir yardımcı program belirteci olarak kullanır.

Devlet


TON token sahipleri, platformun gelişimini ve gelecekteki yönünü etkileyen tekliflere oy vererek Açık Ağ'ın yönetimine katılabilirler.

Teşvikler


Geliştiriciler ve kullanıcılar, TON ekosistemindeki projelere katkı sağlamak, içerik üretmek veya hizmet sunmak gibi farklı faaliyetlere katılarak Toncoin kazanabiliyor.

TONS nasıl satın alınır


Basit adımlarla farklı ortamlar aracılığıyla TON'un nasıl satın alınacağına dair bir genel bakış:


Adım 1: Kripto Para Borsası Seçmek

TON satın alırken ilk adım Toncoin'i destekleyen güvenilir bir merkezi borsa seçmektir. Kullanıcılar güvenlik önlemleri, kullanıcı deneyimi, fiyatlandırma ve mevzuata uygunluk gibi özellikleri dikkate almalıdır.

2. Adım: Bir hesap oluşturun

Bir sonraki adım seçilen borsada bir hesap oluşturmaktır. Kullanıcılar genellikle e-posta adreslerini kullanıcı kimliği olarak sağlayarak ve bir şifre oluşturarak kayıt olabilirler. Merkezi borsalar, Müşterinizi Tanıyın (KYC) düzenlemelerine uymak için kimlik doğrulamasını gerektirir.

3. Adım: Para Yatırma

Hesap oluşturulup doğrulandıktan sonra kullanıcılar borsa cüzdanlarına para yatırabilirler. Banka hesaplarını bağlayarak veya kredi veya banka kartı kullanarak ABD doları veya euro gibi fiat para birimlerini yatırabilirler. Alternatif olarak Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi başka bir kripto para birimini yatırıp TON ile değiştirebilirler.
Adım 4: TONS satın alın

TONS, Gate.io'daki “Kripto Satın Al” sekmesi aracılığıyla satın alınabilir. Borsa, kullanıcıların banka kartı veya kredi kartı ya da Gate.io kripto banka kartı aracılığıyla kripto para birimi satın almasına olanak tanıyor. “Satın Al” sekmesinde kullanıcıların kripto para birimine harcamak istedikleri tutarı girmeleri ve satın alma işlemini tamamlamaları gerekiyor.

Güvenli bir cüzdana para çekin

Kullanıcılar, dijital varlıklarını korumak için TON'u borsadan güvenli bir cüzdana çekmek isteyebilir. Soğuk kripto para cüzdanını veya Trust Wallet gibi TON destekleyen bir yazılım cüzdanını seçtikten sonra TON’unuzu borsadan çekin ve kişisel cüzdanınıza aktarın.

Merkezi olmayan borsaların kullanılması

1. Adım: Cüzdanınızı PancakeSwap'e bağlayın

Resmi PancakeSwap web sitesine gidin.


Genellikle ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Bağlan” düğmesini tıklayın.


Listeden cüzdan sağlayıcınızı seçin (ör. Trust Wallet) ve bağlanmak için talimatları izleyin. Kullanıcıların bağlantıyı Cüzdan uygulamasında onaylaması gerekebilir.


Adım 2: Cüzdanınıza TON ekleyin

Zaten görünmüyorsa, kullanıcıların TON'u manuel olarak cüzdanına eklemesi gerekir.
Özel bir jeton ekleme seçeneği jetonlar bölümünde bulunur.


Adım 3: TON ile işlem yapın

Kenar çubuğunda “Exchange”e gidin ve “Exchange” veya “Exchange”i seçin.
Giriş para birimini seçin ve çıkış para birimi olarak TON'u seçin.
Miktarı girin, sapma toleransını ayarlayın ve değişimi onaylayın.
İşlemi onaylayın ve onaylanmasını bekleyin.


4. Adım: TON jetonunu alın

Kullanıcı işlemi onayladığında TON tokenleri cüzdanda görünür.
Çeşitli ticaret yöntemlerini kullanarak TON nasıl satın alınır?
Kullanıcılar, Gate.io gibi platformlarda spot ticaret, eşler arası (P2P) işlemler ve token değişimleri de dahil olmak üzere çeşitli ticaret yöntemlerini kullanarak TON satın alabilirler.

spot ticaret

Spot ticaret yoluyla TON satın alırken, TON'u içeren ticaret çiftini seçmeniz gerekir. Gate.io, Haziran 2024'ten itibaren TON/USDT, TON/ETH ve TON/TRY tekliflerini sunuyor. Kullanıcılar, anında gerçekleşen ve mevcut piyasa fiyatından TON satın alan bir piyasa emrini veya belirli bir fiyat belirlemelerine olanak tanıyan bir limit emrini seçebilirler. TON satın almak istedikleri yer. Limit emri ancak belirlenen fiyata ulaşıldıktan sonra gerçekleştirilir. bir kez


DEX'ler kullanıcılara varlıkları üzerinde tam kontrol sağlar. Bir kullanıcı DEX kullanarak TON satın almak isterse STON.fi gibi Toncoin'e özel bir DEX seçebilir. Alternatif olarak, TON'u destekleyen popüler bir DEX'i seçip bunu fiat para birimiyle satın alabilir veya başka bir kripto para birimiyle değiştirebilirler.

Kullanıcılar DEX üzerinden TON satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirler. Lütfen sürecin, alıcının halihazırda MetaMask gibi uyumlu bir cüzdanının kurulu olduğunu ve TON (genellikle BNB veya BNB Akıllı Zincirindeki başka bir token) ticareti için kullanılabilecek kripto para birimiyle finanse edildiğini varsaydığını unutmayın.

Değiştirme

Bir kripto para borsasında işlem yapmak, bir coini doğrudan diğeriyle değiştirmeyi içerir. Kullanıcı öncelikle hangi iki kripto para biriminin ticaretini yapmak istediğini seçer. Daha sonra ticaret yapmak istedikleri kripto para miktarını belirtirler. Platform, dönüşüm oranını ve ilgili maliyetleri belirler. Kullanıcı işlemi onayladıktan sonra borsa, orijinal kripto para biriminin belirtilen miktarını istenen paraya dönüştürerek değişimi gerçekleştirir. TON daha sonra alıcının cüzdanına eklenir.

Telegram ve botları kullanma
Telegram cüzdanınızı kullanarak TON satın almak, “@wallet” botunun Telegram uygulamasına entegrasyonu sayesinde basit bir işlemdir. Bu özelliği kullanarak TON'un nasıl satın alınacağına ilişkin adım adım kılavuz:

1. Adım: Cüzdanınızı ayarlayın

Telegram Cüzdan, kullanıcıların Tether (USDT) ve TON gibi kripto para birimleri satın almasına olanak tanıyan üçüncü taraf bir mini uygulamadır. Cüzdanınızı yüklemek için Telegram uygulamasını açın ve Telegram'da kripto para birimleri satın almayı, satmayı ve aktarmayı kolaylaştıran @wallet botunu arayın.

@wallet botuyla sohbet başlatın ve kurulum talimatlarını izleyin. Bu, hizmet koşullarının kabul edilmesini ve güvenlik özelliklerinin yüklenmesini içerebilir.

2. Adım: Para ekleyin

TON satın almak için kullanıcının Telegram cüzdanında para olması gerekir. @wallet botu, kredi veya banka kartları ve kripto transferleri de dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemleri aracılığıyla para eklemeyi destekler. Para eklemek için @wallet botunun sağladığı talimatları izleyin.

Adım 3: TONS satın alın

Cüzdan finanse edildikten sonra kullanıcılar TON satın alabilirler. @wallet sohbetine “Toncoin Satın Al” yazın veya satın alma bölümüne gitmek için menü seçeneklerini kullanın. Kullanıcıların satın almak istedikleri TONS miktarını girmeleri gerekmektedir. Bot, kullanıcıya mevcut döviz kurunu ve işlemin toplam maliyetini gösterecektir.

Botun talimatlarını izleyerek satın alma işlemini onaylayın. Bu genellikle işlem tutarının ve ödeme yönteminin onaylanmasını içerir.

Adım 4: TONE'u onaylayın ve kaydedin

İşlem onaylandıktan sonra TON Telegram cüzdanınıza aktarılır. Kullanıcı @wallet sohbetinde bakiyeyi ve işlem geçmişini görüntüleyebilir.

Kullanıcı, @wallet botunun sunduğu iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik özelliklerini etkinleştirerek Telegram cüzdanının güvenliğini artırabilir.

TON iyi bir yatırım mıdır?

TON'un iyi bir yatırım olup olmadığına karar vermek, TON'un sağlam temel teknolojisi, yüksek işlem hacmi potansiyeli ve Telegram'daki aktif kullanıcı topluluğu dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin değerlendirilmesini içerir. Merkezi olmayan yapıya ve anonimliğe verdiği önem aynı zamanda çoğu kripto para birimi kullanıcısının tercihlerine de uygundur.

Risklere gelince, yatırımcılar kripto para endüstrisinde piyasa oynaklığı ve düzenleyici kaygılar gibi ortak sorunlarla karşı karşıyadır. Üstelik proje nispeten erken bir aşamada. TON'un sürekli gelişimi, başarısı için kritik öneme sahip olacaktır.

Toncoin'in SEC ile karşılaştığı düzenleyici zorluklar göz önüne alındığında, Telegram'ın başarısız kripto projesi, Gram ile olan bağlantıları nedeniyle önemlidir. Bu sorunlar potansiyel olarak kripto para birimine yatırım yapan ve ona güvenen paydaşları etkileyebilir.

TON ile ilgili herhangi bir yatırım kararı vermeden önce yatırımcıların hem teknolojik vaatleri hem de içerdiği riskleri göz önünde bulundurarak kapsamlı bir araştırma yapması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir