Sirkeci-Kazlıçeşme hattı dünya listesinde | Genel Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yenilenerek hizmete sunulan Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu hattına övgü. Hat, dünyanın başlıca seyahat sitelerinden “loneyplanet.com” tarafından Avrupa'da ziyaret edilecek 6 demiryolu güzergahı arasına dahil edildi.

Dünyanın en çok okunan gezi sitelerinden “lonelyplanet”ten, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun katılımıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Şubat 2024'te hizmete açılan Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu hattına övgü. İnternet sitesinde yer alan yazıda, yaya odaklı yeni nesil ulaşım projesi olarak inşa edilen 8,3 kilometrelik hat, Avrupa'da mutlaka görülmesi gereken 6 demiryolu hattı arasında yer aldı.

“ESKİ SİRKECİ’DE HALA HAYAT VAR”

Lonely Planet gezi rehberinin internet sitesinde yayınlanan “Avrupa'da ziyaret edilecek 6 demiryolu rotası” başlıklı yazıda, nostaljik gezginlerin Avrupa'nın en eski istasyonlarından biri olan Sirkeci'den başlayan bu hattı mutlaka kullanması gerektiğinin altı çizildi. Kazlıçeşme ile son buldu ve şu açıklamalar yapıldı:

“İstanbul'un Sirkeci sahilinde arabayla giderseniz, onun eski halinin gölgesi olduğunu görürsünüz. İstanbul'un Sultanahmet semtinde, Boğaz kıyısında yer alan Sirkeci, efsane Doğu Ekspresi trenlerinin son durağı olarak biliniyor. Ancak Sirkeci 2013 yılında şehirlerarası seferleri durdurdu. Sirkeci çevresinde şehir yeniden canlanırken, zemin kattaki platformlar kullanılmadan kalırken, Marmaray yer altı demiryolu hattı yolcuları eski şehrin altından Avrupa'dan Asya'ya taşıyor. Ancak eski Sirkeci'de hala hayat var. 8,3 kilometrelik yeni Kazlıçeşme hafif raylı sistemi, trenleri orijinal tren istasyonuna geri getiriyor. Zamanla yenilenen bu hatlar, Marmaray hattının batı ucundaki en az uygun kalkış noktası olan Halkalı yerine Sofya ve Bükreş'e giden seferlerin de Boğaz kıyılarına dönmesine neden olabilir. Nostaljik gezginler bu hattı kullanarak Avrupa'nın en eski istasyonlarından birine gitmeli. Hatta bu hat trene binip yeni duraklardan Kumkapı'da balık yemek için de bahane olabilir.”

HER GÜN 10 BİN KİŞİ SEYAHAT EDİYOR

İstanbul'a kazandırılan güzergahı ve doğal güzellikleri, yeşil alanları, parkları ve bisiklet yollarıyla çevre ve insan odaklı projeyi gündeme getiren Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu hattı, İstanbullulardan büyük ilgi gördü. Hat, hizmete girdiği 25 Şubat 2024'ten bu yana 800 bin yolcu tarafından kullanılırken, buradan her gün ortalama 10 bin kişi seyahat ediyor.

İstanbul Tarihi Yarımada'nın Altın Yüzüğü ve Osmanlı Devleti'nin Avrupa'ya açılan kapısı olarak adlandırılan hat, 1888 yılında açılan Sirkeci tren istasyonu ile Doğu Ekspresi'nin son durağı olarak uzun yıllar hizmet vermiştir. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren hat, sosyo-kültürel, rekreasyonel, spor ve bisiklet olanaklarına sahip olan ilçe, doğal rotasıyla da dikkat çekmektedir.

“141 YILLIK HATTI GÜNÜMÜZÜN İHTİYAÇLARINA GÖRE YENİLEDİK.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 141 yılı aşkın süredir İstanbul ulaşımının omurgalarından biri olan Sirkeci-Kazlıçeşme Hattı'nı yeniden inşa ederek hem demiryolu hem de yaya olarak bambaşka bir yapıyla İstanbul'a kazandırdığını söyledi. . çevreye duyarlı ve saygılı bir proje olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “8,3 kilometrelik Sirkeci-Kazlıçeşme Hattı; 7,3 kilometrelik yaya ve bisiklet yolu, 122 bin 550 m2 meydan ve rekreasyon alanlarıyla sosyo-kültürel açıdan da öne çıkıyor. 6 bin metrekare kapalı sosyo-kültürel alan ve 74 bin metrekare yeşil alanla proje kapsamında Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı'nın tescilli duraklarını da restore ettik. İstanbul'un en değerli alanlarını vatandaşların hizmetine sunarak sosyal hayata kazandırdıklarını belirterek, “Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu sistemimiz ve yaya odaklı yeni nesil ulaşım projemiz bu yaklaşımın en önemli örneklerinden biridir.” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir