Seçil Erzan olayında yeni hamle: Ve o iş insanı da harekete geçti! Banka yetkilileri hakkında suç duyurusu… Telefonunu kırmasını istemişler

Şube Müdürü Seçil Erzan’ın iddiasına göre yüksek getirili fon vaadiyle 2 milyon 800 bin doları alıp iade etmeyen iş adamı İsmail İbrahim Çağlar, avukatları aracılığıyla İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vererek, bu parayı gizlediğini ve 20 Kasım’daki ilk duruşmada soruşturma aşamasında delilleri değiştirdi. Durumu örtbas ettikleri iddiasıyla Denizbank yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedikleri ancak bu talebin taraflarca yapılmış olabileceği gerekçesiyle reddedildiği hatırlatıldı. Soruşturma aşamasında delillerin yerini adli makamlara bildirmeyen ve suçluyu saklayan şüpheliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek 29 Kasım 2023’te mahkemeye dilekçe verdiler. .

10 BANKA ÇALIŞANINA SUÇ DUYURUSU

Aralarında Hakan Ateş ve Sermin Tekin’in de bulunduğu banka yöneticileri ve banka güvenlik görevlisinin de aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında yapılan suç duyurusunda, soruşturmanın baş şüphelisi Seçil Erzan’ı bankanın bilgi vermemesi lehine ifade vermeye zorladıkları iddia ediliyor. 3 gün süreyle bulunduğu yerin adli makamlara bildirilmesi ve özgürlüğünün sınırlandırılması. Sahte delil oluşturup, şüphelinin telefon kayıtlarını silip telefonu kırdıkları, ardından banka üst yönetiminin hukuki sorumluluğunu ortadan kaldırmak için bir dizi işlem yaptıkları iddia edildi. Dilekçede, gizli fon olduğu iddiasıyla banka mevduat sahiplerinden para toplayan ve vaat edilen faizi karşılayamadıklarını belirten vatandaşların şubeye giderek şikayette bulunduğu belirtildi. Denizbank avukatlarının 7 Nisan’da savcılığa suç duyurusunda bulunarak Erzan’ın tutuklanarak yurtdışına çıkışının yasaklanmasını talep ettiği, aynı gün de yurtdışına çıkışının yasaklandığı bildirildi.

9 NİSAN’DA 12 SAAT SORUŞTURULDU

Dilekçede ayrıca, banka yetkililerinin 8 Nisan’da Erzan’ın annesinin Çorlu’daki evinde olduğunu öğrendikleri ve yurt dışına çıkışı yasaklanan şüphelinin yerini adli makamlar veya kolluk kuvvetleriyle paylaşmak yerine, Erzan’la iletişime geçmeyi tercih ettikleri ileri sürüldü. bizzat onu dış dünyayla temasını kesti. Banka yönetiminin, Erzan’ın yerini belirledikten sonra bölge müdürü Sermin Tekin’e Erzan’la iletişime geçmesi talimatını verdiği, Tekin’in Erzan’ın adresine gittiği ve toplantının 3 saat sürdüğü kaydedildi. Tekin’in, Erzan’ı banka genel merkezine gitmeye ikna etmeye çalıştığı, bu sırada banka araçları ve koruma olduğu anlaşılan 4-5 kişinin evin önünde beklediği de iddia edildi. Tekin’in Erzan’dan zorla ses kaydı aldığı, Erzan’ın 9 Nisan sabahı bankanın güvenlik görevlileriyle birlikte Çorlu tarafından merkez ofise götürüldüğü, banka teftiş kurulu raporuna göre Erzan’ın 12 saat sorguya çekildiği iddia edildi. sabah 9.45 ile akşam 9.30 arası.

Seçil Erzan, savcılığa verdiği ifadede, banka görevlisi olan zanlıların, olayı bankadan çıkarması için kendisine baskı yaptığını, olayın zimmete para geçirme olarak değerlendirilmesi halinde hayatının sona ereceğini, kendilerinin de cezai işlem uygulayacaklarını söylediğini belirtti. Sorguya katılan Hakan Ateş’in olayı banka dışında işlediğini iddia etmesi ve kendisini bulup annesinin sağlık sigortasını karşılayacaklarına söz vermesi halinde onu koruyun. Dilekçede Hakan Ateş’in kendisine acil şifalar dilemek için geldiği belirtiliyor ancak bankayı 45 milyon dolarlık zimmete geçiren şube müdürünün bankanın 6 yetkilisi ve ardından general tarafından 12 saat sorguya çekilmesi inandırıcı değil. Banka müdürü geçmiş olsun dileklerini iletti. Şermin Tekin’in, Erzan’a ait yani suçun delili olan tüm banknot ve belgelere el koyduğu, Erzan’ın ifadesine göre, polisin yaptığı aramada evinde banka tarafından basılan banknotlara el konulduğu iddia edildi.

TELEFONUNU KIRMASINI İSTEDİLER

Dilekçede ayrıca şüphelilerin Seçil Erzan’ı sorgularken kendisine yeni bir telefon ve yeni bir hat verdikleri ve eski telefonunu kırarak içindeki mesajları silmesini istedikleri belirtildi. Erzan’a 10 Nisan’daki ikinci sorgusunda bayıldıktan sonra serum verildiği, usulsüz ve hukuka aykırı olan sorgusunun yaklaşık 8 saat sürdüğü kaydedildi. Bankanın daha sonra savcılıktan konuşma dinleme kararı talep ettiği ve soruşturmayı bankaya zarar vermeyecek bir noktaya yönlendirmek amacıyla şüphelinin adeta etrafını sararak onu dünyadan izole ederek konuşma yasağının kaldırılmasını sağladıkları iddia edildi. Usulsüzlüklerin halktan gizlenerek örtbas edilmesi yönünde talimat yayınladı. 10 şüphelinin “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “suçluya yardım ve yataklık etme” ve “suç delillerini iletmeme” suçlarından cezalandırılmaları istendi. (DHA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Atatürk'ün 108 yıl önceki emri deşifre oldu!  Atatürk’ün 108 yıl önceki emri deşifre oldu! “Gerekirse mutlaka…”
Güçlü bir fırtına yaklaşıyor!  Uçuşlar iptal edildiGüçlü bir fırtına yaklaşıyor! Uçuşlar iptal edildi
Tüccar Tekel cinayetinde flaş gelişme! Tüccar Tekel cinayetinde flaş gelişme!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir