“Savaş ve Barış” Budapeşte'de izlendi – KÜLTÜR VE SANAT

İstanbul Büyükşehir Şehir Tiyatroları'nın repertuarında yer alan “Savaş ve Barış” adlı oyunu, İstanbul Klasiklerle Buluşuyor, 'Avrupa'nın en büyük festivallerinden biri olan Macaristan'da 11. MİTEM Uluslararası Tiyatro Buluşması'nda seyirciden büyük beğeni topladı.

İBB Şehir Tiyatroları, bienal İstanbul Klasiklerle Buluşuyor repertuarını yoğun ve titiz bir çalışmayla izleyicisine sundu. Açıklanan aylık biletler yarım saat içinde tükenirken, repertuardaki eserler halk tarafından büyük beğeni topladı ve ödül jürileri tarafından olumlu değerlendirildi.

İstanbul Klasiklerle Buluşuyor repertuvarı, İstanbul gösterimlerinin ardından yurtdışındaki izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. “Savaş ve Barış”, 1923 yılında imzalanan Türk-Macar Dostluk Antlaşması'nın yüzüncü yılı dolayısıyla Türkiye ve Macaristan'ın ortaklaşa kutladığı kültür yılı kapsamında Macar kamuoyuyla buluştu.

Avrupa'nın en büyük festivallerinden biri olarak bilinen Macaristan'ın Budapeşte kentinde düzenlenen 11. MİTEM Uluslararası Tiyatro Buluşması'ndan davet alan İBB Şehir Tiyatroları, festivale Tolstoy'un ölümsüz oyunu Savaş ve Barış'ın uyarlamasıyla katıldı.

Gösterimin gösterimine belediye tiyatroları müdürü Oytun Askeroğlu, belediye tiyatroları genel sanat yönetmeni Ayşegül İşsever, genel sanat yönetmen yardımcıları Emrah Özertem ve Can Başak katıldı.

Bir ay boyunca izleyicilerine dünyanın farklı ülkelerinden tiyatro gösterilerini izleme fırsatı sunan MİTEM Festivali, en yüksek kalitede bir festival repertuvarı oluşturuyor. Savaş ve Barış, bu festivale katılan halktan büyük ilgi ve beğeni gördü. Eva Mahkovic'in uyarladığı, çevirisini Aslı Önal'ın yaptığı, yönetmenliğini Aleksander Popovski'nin yaptığı Savaş ve Barış oyunumuz, gündemin değişmez maddesi olan savaşın gölgesinde 150 yıl önce yazılan bir romanı yeniden yorumluyor.

Gösterinin ardından Macaristan Devlet Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Attila Vidnyánszky, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever'e plaket takdim etti.
Ayşegül İşsever, ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Aldığımız tüm ödülleri, bu kadar kıymetli hediyeleri sakladığımız çok güzel bir yerimiz var. Hediyenizi, aldığımız diğer hediyelerin de sergilendiği işletme katımızdaki vitrinin en güzel yerine yerleştireceğiz” dedi.

Panelde “Savaş ve Barış” konusu konuşuldu.

Festival geleneği gereği gösterimin ardından seyirci ve tiyatro ekibi bir araya gelerek moderatör eşliğinde münazara yapılıyor. Panelde başta programın yönetmeni Aleksander Popovski olmak üzere izleyiciler duygu ve düşüncelerini oyuncularımıza aktardı. Sorularını sordular.
Aleksander Popovski panelde yaptığı konuşmada:
“Bu tam bir roman. Savaş ve Barış. Romanı sahneye aktarırken bir yön belirlemem gerekiyordu. Savaş ve Barış çok şey anlatıyor. Kendime bir yön belirlemem gerekiyordu. Çizgi ve yön belirlendikten sonra romanı okuyan herkesi memnun etmek mümkün değildir. Bazı okuyucular bunu eksik bulacak, bazıları ise takdir edecektir. Herşeyi sığdırmak mümkün değildi. Bu yüzden bir seçim yapmak zorunda kaldım. Ve yaptığım bu seçim aslında romandan yola çıkarak belirlediğim bir çizgiydi. Ne yazık ki hangi çizgiyi seçerseniz seçin herkesi mutlu edemezsiniz. Üstelik bir taraftan bakarsak Tolstoy ilahi bir yazardır. Özellikle Savaş ve Barış gibi bir eserde, ben kimim ki bu önemli eserin bazı yönlerini alıp diğerlerini almayacağım? Aleksander adında bir adam Makedonya'dan gelmiş ve Tolstoy'un muhteşem eserinden bazı bölümleri alarak bir şeyler yapıyor. Tolstoy'la işbirliği yapmak istedim. Ona karşı çıkmak istemedim. “Onun yazdığı eseri benim anladığım ve seçtiğim şekilde kamuoyuna sunmak istedim” dedi.

Turun bir parçası olarak Savaş ve Barış
Budapeşte'den Belgrad'a gidiyorum

İstanbul Büyükşehir Şehir Tiyatroları, ulusal ve uluslararası düzeydeki kurumsal ilişkilerini karşılıklı işbirliği çerçevesinde kalıcı ve etkin bir şekilde yürütmek için vizyoner bir program izlemektedir. Diğer yandan dünyanın en önemli festivalleriyle kurumsal ilişkiler kurmaktadır. Bu bağlamda ülkemizin belediye tiyatrolarıyla sahne paylaşmanın yanı sıra yurt dışından gelen kurumsal tiyatroları da sahnesinde ağırlamaktadır. Geçtiğimiz günlerde Yugoslav Dram Tiyatrosu'nun Kral Oedipus adlı oyunu 22-23 Ocak 2024 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnemizde ağırlandı.
Bu davet üzerine tur programının ikinci etabında Budapeşte'den sonra Belgrad'da komedimiz Savaş ve Barış sahnelenecek. Savaş ve Barış, 21 Nisan 2024 Pazar günü saat 19.00'da Yugoslav Dram Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

SAVAŞ VE BARIŞ
1805-1820 yılları arasında geçen, tarihi bir anlatım özelliği de taşıyan “Savaş ve Barış”, Napolyon'un 1812'de Rusya'yı işgal etmesinden kısa bir süre önce hayatları tamamen değişen Rus aristokrasisini konu alıyor. oda yaşamı, savaş ve bunun geri dönülemez yıkımı devam ediyor. Savaş ve Barış birçok bakımdan tarihi bir anlatı niteliği taşısa da aynı zamanda hayata, inançlara, insan yaşamının amacına dair felsefi düşünceleri içeren, siyasi ve sosyolojik çıkarımlar içeren destansı bir eserdir. Arka planda savaş ve muharebelerin, Napolyon ve Kutuzov gibi tarihi şahsiyetlerin yer aldığı operada, aşk hikayeleri, kişisel zayıflıklar, aile içi çatışmalar ve kayıplar, toplumdan operadaki her karaktere kadar uzanan bir panorama oluşturuyor. Gösteride Ayşegül İşsever, Berfin Berber, Can Başak, Defne Gürmen Yüksel, Deran Özgen, Dilara Demirdüzen, Doğan Altınel, Ersin Bağcıoğlu, İlker Sami Kılıç, İpek Uğuz, Levent Üzümcü, Melisa Demirhan, Me sut Çırak, Murat Bavli, Mutlu Güney , Nevzat Sinan Taştan, Ogeday Erkut, Osman Kaba, Salih Şimşek, Sefa Turan, Taha Karakaş, Yağmur Topçu başrollerde.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir