Peru’da ‘lüks saat’ soruşturmasının ardından istifa! Polis, devlet başkanının evine kapıyı kırarak baskın düzenlemişti

Peru’da ‘lüks saatlere’ yönelik soruşturma istifalarla sonuçlandı. Peru’da Devlet Başkanı Dina Boluarte’ye yönelik lüks saat soruşturması devam ederken, Peru İçişleri Bakanı Victor Torres istifa etti. Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Torres, “Ellerim temiz, huzur içinde ayrılıyorum” diyerek istifasının “aile ve sağlık sorunları” nedeniyle olduğunu söyledi.

Boluarte’nin evinde Başsavcılığın talimatıyla 30 Mart’ta arama yapıldı. Polis kapıyı çekiçle kırdı. Operasyon sırasında Boularte’nin mal varlığını beyan etmediği lüks saatleri arandı.
Ekran görüntüsü 2024-04-02 000434

LÜKS SAATLER ARAŞTIRMASI

Boluarte hakkında iki hafta önce, Peru medyasında çok sayıda lüks saat taktığı yönünde çıkan haberlerin ardından bir ön soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın amacı, devlet başkanına karşı resmi bir soruşturma için koşulların mevcut olup olmadığını doğrulamaktı. Bu kadar lüks saati nasıl alabildiği sorulduğunda Boluarte, saatleri 18 yaşından beri çalışarak kazandığı parayla aldığını söyledi. Boluarte, “Saraya temiz ellerle girdim ve temiz ellerle çıkacağım” dedi.

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevden alınmasının ardından yerine Dina Boluarte getirildi. Ülke genelinde Boluarte’nin istifası ve seçim yapılması çağrısında bulunan gösteriler düzenlendi ve olaylarda 50’den fazla kişi hayatını kaybetti. (İHA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
CHP için kullandığı açıklamalar sıradanlaştı! "CHP'li babam Üsküdar belediye başkanı olsa...CHP için kullandığı açıklamalar sıradanlaştı! “CHP’li babam Üsküdar Belediye Başkanı olsaydı…
Hakkari'de 361 kilo uyuşturucu ele geçirildi!  2 şüpheli tutuklandıHakkari’de 361 kilo uyuşturucu ele geçirildi! 2 şüpheli tutuklandı
İstifa suçlamaları günün gündemiydi!  İsmail Saymaz'ın şaşırtıcı sözleri: İstifa suçlamaları günün gündemiydi! İsmail Saymaz’ın şaşırtıcı sözleri: “Öğrendiklerim kadar…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir