Küresel piyasalarda yön arayışı devam ediyor

Resesyon ve enflasyon çıkmazındaki artan belirsizlikler nedeniyle küresel piyasalarda risk algıları güçlenmeye devam ederken, ABD borç limiti krizine ilişkin olumlu haber akışı sınırlı da olsa risk algılarını zayıflatıyor.

REKLAM

Uzun süredir piyasaların ilgi odağı olan ABD'de borç limiti krizinde ilerleme kaydedilirken, para politikası tarafında “şahin” fiyatlar güçleniyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy yaptığı açıklamada, borç limitinin artırılmasına yönelik yasa tasarısının yeterli sayıda Cumhuriyetçiden destek alacağından emin olduğunu belirtirken, Demokrat Meclis Azınlık Lideri Hakeem Jeffries de yasa tasarısının geçmesi için destek almakta herhangi bir sorun görmediğini kaydetti. borç limiti kanunu

Öte yandan ABD'de açıklanan makroekonomik veriler ekonominin istenilen düzeyde soğumadığını ortaya koyarken, ülkenin S&P Case-Shiller ulusal konut fiyat endeksi mevsimsellikten arındırılmış olarak Mart ayında aylık %0,4 arttı.

ABD'nin 20 şehrinde konut fiyat endeksi mevsimsellikten arındırılmış olarak aylık %0,5 arttı ve yıllık %1,1 ile Mayıs 2012'den bu yana ilk düşüşünü kaydetti.

Analistler, Federal Reserve'ün (Fed) şu ana kadar aldığı önlemlere rağmen özellikle konut piyasasının sıcak kalmaya devam ettiğini ve bu durumun Banka'yı “şahin” önlemler almaya devam etmeye zorlayabileceğini söyledi.

Analistler, Fed'in Bej Kitap Raporu'nun bugün açıklanacak yoğun verilerle takip edileceğini ve raporun geleceğe yönelik para politikalarına ilişkin olası ipuçları arayacağını söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin dün (30 Mayıs) kendisini enflasyonun düştüğüne ve enflasyonun birçok kişinin beklediğinden daha kalıcı olacağına ikna etmek için talepte soğuma işaretleri aradığını söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte para piyasalarında Fed'in gelecek ay 25 baz puan faiz artırımına gideceğine dair beklentiler %63'e yükselirken, ay sonuna doğru faiz indirimine gidilebileceği öngörüleri de ortadan kalktı.

Dün New York Borsası'nda S&P 500 endeksi yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,32 yükseldi.

Dow Jones endeksi yüzde 0,15 düştü. ABD'de endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne düşük başladı.

Dün Avrupa'da satış odaklı bir trend ortaya çıkarken, bugün Almanya'da gözler açıklanacak enflasyon verisinde.

Analistler, bölgede güçlü kalmaya devam eden enflasyonist baskının Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek döneme ilişkin para politikası beklentilerini daha da “agresif” hale getirebileceğinden korktuklarını söyledi.

Dün Almanya'da DAX 40 endeksi %0,27, Fransa'da CAC 40 endeksi %1,29, İngiltere'de FTSE 100 endeksi %1,38 ve İtalya'da MIB 30 endeksi %0,16 düştü.

Avrupa'da endeks vadeli kontratları yeni güne satış odaklı bir trendle başladı.

Asya piyasalarında satış eğiliminin ortaya çıkmasıyla birlikte bölge ekonomilerine ilişkin endişeler risk algılamalarını desteklemeye devam ediyor.

Çin'de bugün açıklanan verilere göre imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 48,8'e gerileyerek imalat sanayindeki daralmanın hızlandığına işaret ederken, hizmetler sektörü PMI'ı 54,5'e geriledi.

Japonya'da sanayi üretimi yıllık bazda %0,3 ile beklentilerin oldukça altında düşerken, yıllık %5 artan perakende satışlar tahminlerin gerisinde kaldı.

Kapanışa doğru Japonya'da Nikkei 225 endeksi %1,7, Çin'de Şanghay bileşik endeksi %0,9, Güney Kore'de Kospi endeksi %0,2 ve Hong Kong Hang Seng endeksi %2,8 düştü.

REKLAM

Dün ülkede alım eğilimi gösteren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre %3,83 artışla 4.951,35 puandan tamamladı.

Bugün gözler ülke genelinde açıklanacak ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerine çevrildi.

Dolar/TL, dün açık olan bankalararası piyasada dün yüzde 1,8 yükselişle 20,4756'dan kapandıktan sonra bugün 20,6530'dan işlem görüyor.

Analistler, Almanya'daki işsizlik oranı ve enflasyonun, JOLTS açık pozisyon sayısının ve Fed'in Bej Kitap raporunun yurt dışında da takip edileceğini söyledi. Teknik olarak BIST 100 Endeksi'nde 5.000 ve 5.200 seviyeleri direnç, 4.800 puanları ise destektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir