Işık Festivali'nde Sofya'nın simgesel mekanlarında yaşamsal olan her şey renklerle canlandı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Hollanda'nın Amsterdam, Fransa'nın Metz, Almanya'nın Essen ve İsveç'in Uppsala gibi Avrupa kentlerinin ardından, “Uluslararası Işık Festivali” iş birliğiyle Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Ay Işığı Festivali düzenlendi. Geçtiğimiz hafta 4 gün boyunca her akşam gerçekleştirilen festival, yağmura ve soğuğa rağmen yoğun ilgi gördü. Üç boyutlu hareketli görüntüler, Sofya'nın ikonik binalarını, parklarını ve meydanlarını “açık hava sanat galerilerine” dönüştürdü. Yaklaşık 5-10 dakika süren hikâyeler, İngilizce ve Bulgarca hafif sanat dansı ve müzik eşliğinde görsel bir şölen sundu.

Dünyanın her yerinden sanatçılar, dijital sanatın ifade gücünden yararlanarak neredeyse her yaştan insana hitap eden farklı bir hikayeyi farklı bir yerde gün ışığına çıkarıyor. Günümüz dünyasına uygun olarak Bulgaristan Bilimler Akademisi'nin tarihi binasında çocuklar, sosyal medya da dahil olmak üzere “modern” masalları dev ekranda çizgi film izler gibi izlediler. Aynı zamanda St. Alexander Nevsky Meydanı'ndaki binanın pencerelerinden rengarenk çiçekler su gibi akarken, eser dünyanın sınırsız potansiyelini anlatıyordu.

Sofya'nın en önemli ve en büyük parklarından biri olan Yujen Park'ta ışık ve yeşillik bir araya geliyor. Üçüncü gün havaların hafiflemesiyle park, sandalyelerini alıp gece pikniğine gelen aileler ve gençlerle doldu.

SIRLAR TEK TEK ORTAYA ÇIKTI

Parkın bir başka köşesinde ise isteyen herkes sevgisini ve isteklerini dile getirme fırsatı buldu. Binaya yansıtılan QR kod uygulamasını kullananlar, yapay zeka teknolojisiyle sadece birkaç cümleyle duygularını hem işitsel hem de görsel olarak parktaki diğer insanlarla paylaştı. “Seni çok özledim Ani, neredesin?”, “Kahve molamız pazartesi gününe kadar sürsün”, “Umarım okul bitince ayrılmayız”, “Anne, baba, seni seviyorum” gibi mesajlar çok güzelsin” yazıları renkli ışıklarla duvarda gösterildi.

360 DERECE DENEYİM

Parkta vatandaşlar eğlenirken, şehrin başka bir yerinde ise siyasi konular konuşuldu. Bulgaristan'da hükümet kurulmasının mümkün olmaması nedeniyle 9 Haziran'da altıncı kez sandık başına gidecek olan başkent halkına, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin aynı gün yapılacağı hatırlatıldı. Hikayede tek bir tercihin bile tüm insan hayatını etkilediğinden bahsedilmiş ve sonunda insanlar Avrupa Meclisi seçimlerinde oy kullanmaya davet edilmiş.

En çok ilgi gören ve takdir edilen olaylardan biri de gerçekleri kamuoyuna ortaya koyan “Dünya Risk Altında” adlı çalışma oldu. Sofya Üniversitesi'nden bilim insanları, Knyazheska Bahçesi'nde yaklaşık 50 kişilik kurdukları çadırda dünyanın mevcut durumunu bilimsel verilerle acı bir şekilde ortaya koydu. Anne karnındaki bebeğin görüntüsü ve kalp atışlarıyla başlayan hikaye, insanların dünya için neyi yanlış yaptığını ve bundan sonra nasıl doğruyu yapabileceğini anlatıyor. Bu çalışmayla halk 10 dakika boyunca 360 derecelik bir deneyim yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir