Irak'ta İran destekli Halk Seferberlik Güçleri üssünde patlama

PMF komutanı bunun bir saldırı olduğunu iddia ederken ordu, soruşturmaların sürdüğünü ve saldırı sırasında havada savaş uçağının bulunmadığını duyurdu.

REKLAM

İran destekli gruplardan oluşan şemsiye örgütün bir üyesi, Irak'ta bir askeri üste meydana gelen büyük patlamada hayatını kaybetti.

Şemsiye örgütün komutanı bunun bir saldırı olduğunu iddia ederken, ordu ise soruşturmanın sürdüğünü ve saldırı anında havada savaş uçağının bulunmadığını duyurdu.

İki güvenlik kaynağı daha önce Bağdat'ın yaklaşık 50 kilometre güneyindeki Kallow askeri üssünde Irak Halk Seferberlik Güçleri'nin (PMF) bir üyesinin ölümüne ve sekizinin yaralanmasına yol açan patlamaya hava saldırısının neden olduğunu söylemişti.

PMF yaptığı açıklamada, genelkurmay başkanı Abdulaziz el-Muhammadawi'nin bölgeyi ziyaret ettiğini ve “saldırı yerinde bulunan soruşturma komisyonlarının ayrıntılarını incelediğini” söyledi.

Irak ordusu, patlamanın Cumartesi günü yerel saatle 01.00'de meydana geldiğini ve teknik bir komitenin üstteki patlama ve yangının nedenlerini araştırdığını söyledi.

Ordudan yapılan açıklamada, “Hava Savunma Komutanlığı raporu, teknik çalışmalar ve radar tespitleriyle patlama öncesinde ve sırasında Babil hava sahasında insansız hava aracı veya savaş uçağının bulunmadığını doğruladı” denildi. Açıklamaya yer verildi.

PMF, Irak'taki İslami Direniş bayrağı altında faaliyet gösteren, bölgedeki ABD birliklerine saldıran ve Gazze savaşının başlangıcından bu yana Filistinlilere destek ilan ederek İsrail'i hedef alan İran destekli grupları içeriyor.

Suriye ve Irak'taki ABD kuvvetlerine yönelik saldırılar, Ürdün'deki bir insansız hava aracı saldırısının üç ABD askerini öldürmesi ve ABD'nin Irak ve Suriye'de ağır hava saldırılarına yol açmasının ardından Şubat ayı başında durdurulmuştu.

ABD Ordu Merkez Komutanlığı, Cumartesi günü sosyal medya hesabını kullanarak ABD'nin Irak'ta hava saldırısı düzenlediği yönündeki haberleri yalanladı.

PMF, çoğu İran'a yakın olan ve daha sonra Iraklı yetkililer tarafından resmi güvenlik gücü olarak tanınan silahlı grupların şemsiye örgütü olarak faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir