Havucun Besin Değeri: Havuçta Kaç Kalori Vardır?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Aynı zamanda kalori değeri oldukça düşük olduğundan diyet menüleri için de fırsat teşkil etmektedir. Uzun süre tokluk hissi vermesi ve kalorisinin düşük olması nedeniyle farklı tariflere uyarlamak da mümkün.

Havucun besin değeri

100 gram havuç yaklaşık 41 kalori içerir. 1 adet orta boy havuç (40 gr) ortalama 16 kalori içerir. 100 gram havuçta 9,58 gram karbonhidrat, 0,24 gram yağ, 0,93 gram protein ve 2,58 gram lif bulunur.

Besin ve lezzet değeriyle ön plana çıkan, beyaz, sarı, turuncu, mor, kırmızı gibi farklı renklere sahip olan havuç, kendine has rengi sayesinde oldukça değer verilen ve sağlığa faydalarıyla dikkat çeken önemli sebzeler arasında yer alıyor. aroma ve tat.

Havuçta kaç kalori var?

Havuçların neredeyse %86-95'i sudan oluşur. Hatta protein ve yağ değerleri düşük olan havuç bile glisemik indeksi çok düşük olan sebzeler arasında yer alıyor. Kan şekerini kademeli olarak yükselten ve bu nedenle diyabet dostu bir gıda olarak bilinen havuçtaki pektin, aynı zamanda çözünebilir liflerin ana formu olarak bağırsaktaki dost bakterileri de besler.

Bu, hastalık riskini önemli ölçüde azaltır. Havuçta bulunan çözünmeyen lif de kabızlık riskini önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketlerini de destekler. Beta-karoten formundaki A vitamininin iyi bir kaynağı olarak da bilinen havuç, potasyum ve K vitamininin yanı sıra biyotin ve B6 vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

Organik yapısında bulunan karotenoidlerin yanı sıra içerdiği lutein bileşeni de en yaygın antioksidanlardan biri olarak biliniyor. Ayrıca göz sağlığı açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mor ve kırmızı havuçlarda bulunan likopen bileşikleri gibi, koyu renkli havuçlarda bulunan antosiyaninler de güçlü antioksidanlar arasındadır. Son araştırmalar, havuçta bulunan poliasetilenlerin, vücudu kanser hücrelerinden korumada faydalı faktörler olduğunu ortaya koyuyor.

Havucun faydaları nelerdir?

Karoten açısından zengin beslenme aynı zamanda kolon, prostat ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı önemli bir koruyucu etkiye sahip olduğundan kanser riskini de azaltır. Aynı zamanda araştırmalar karotenoidlerin erken evre akciğer kanserine karşı koruyucu olabileceğini öne sürüyor. Havuç aynı zamanda kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir