Dragon Ball manga serisinin sanatçısı Akira Toriyama, 68 yaşında hayatını kaybetti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Akira Toriyama arkasında benzersiz bir manga mirası bırakıyor. En çok satan Dragon Ball ve Japon çizgi romanlarını etkileyen diğer popüler animelerin illüstratörü Akira Toriyama, 68 yaşında hayatını kaybetti.

REKLAM

Toriyama'nın 1984'te başlayan Dragon Ball manga serisi aynı zamanda oldukça popüler anime dizilerine, video oyunlarına ve filmlere de dönüştürüldü.

Bird Studio'dan yapılan açıklamada Toriyama'nın beyindeki kan pıhtısı nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Notta, “Çok daha fazla şey başarabilirdi. Ancak bu dünyaya pek çok sanat eseri bıraktı” yazıyor. Söylendi.

Ofis, hayranlarına 45 yılı aşkın süredir yaratıcı çabalarını destekledikleri için teşekkür etti.

Akira Toriyama kimdir?

1955 yılında orta Japonya'nın Aichi Eyaletinde doğan Toriyama, çıkışını 1978 yılında Weekly Shonen Jump dergisinde yaptı. 1980 yılında başlayan Dr Slump serisi büyük bir başarıydı ve onu en çok satan genç çizgi roman sanatçısı konumuna fırlattı.

Son Goku adındaki bir çocuğun, dileklerini gerçekleştirecek yedi büyülü küre arayışındaki macerasını anlatan Dragon Ball, stüdyoya göre toplam 260 milyon kopya sattı.

Toriyama ayrıca Dragon Quest video oyunu serisindeki karakterleri de tasarladı. Ayrıca, 2019'da Fransa'dan Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Ödülü de dahil olmak üzere Japonya içinde ve dışında manga ve sanat ödülleri aldı.

Toriyama'nın Dragon Ball üzerindeki çalışması inanılmaz derecede etkiliydi; One Piece ve Naruto gibi klasikler mangadan etkilendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir