Bir içeriğin yapay zeka tarafından hazırlandığı nasıl anlaşılır?

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Yapay zekanın ürettiği içerikler hayatımızın her alanına sızmış durumda. Makine tarafından oluşturulan içeriğin ne olduğunu ve insan içeriğinin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacak uygulamaları araştırdık.

REKLAM

“ChatGPT”, “Google Bard” ve “Jasper” gibi yapay zeka (AI) araçlarının yükselişi, bu yeni teknolojinin bunların yerini almak ve onlardan çalmak için kullanılabileceğinden korkan iş ve eğitim çevrelerinde büyük bir endişe haline geldi. .

Toplumu ikiye bölen yapay zeka karşıtları, toplumdaki huzur ve düzeni bozmadan, hatta toplumsal değerleri yok etmeden sektörün bir an önce düzenlenmesi çağrısında bulunuyor.

Yapay zeka savunucuları ise yapay zekayı romantik bir akşam yemeği için ne pişireceklerine karar vermekten yüksek riskli bir işe hazırlanmaya kadar günlük yaşamlarında kullanabileceklerini söyleyerek yeni teknolojiye kısıtlama getirilmesine karşı çıkıyor.

Bu tartışmanın yanı sıra yapay zeka teknolojisinin yaşamın her alanına sızdığı açıkça görülüyor.

Sosyal medyada paylaşılan görsellerden, LinkedIn'deki işe alım sorumlusundan alınan mesaja kadar yapay zekanın kullanımı, çevrimiçi içeriklerde önemli bir rol oynuyor.

Yapay zeka ürünü olup olmadığını anlamak zorlaşıyor

Bu noktada hangi içeriklerin aslında insan tarafından, hangilerinin yapay zeka tarafından üretildiğini bilmek giderek önem kazanıyor.

Kullanıcının bu farkı anlamasına yardımcı olacak birçok uygulama kullanılmaya başlandı. İşte öne çıkan birkaçı:

GPTZero yapay zeka dedektörü nasıl çalışır?

Yapay zeka tarafından oluşturulan bir metin ile insan tarafından oluşturulan bir metin arasındaki farkı anlayabilmek, okul öğretmenleri ve üniversite profesörleri için giderek daha önemli hale geliyor.

“GPTZero” AI dedektörü, bu profesyonellerin ChatGPT, GPT4, Bard, LLaMa ve diğer AI modelleri tarafından oluşturulan içeriği tanımlamasına yardımcı olmak için oluşturuldu.

Bu dedektör, binlerce çevrimiçi belge üzerinde intihal taraması yaparak yüklenen metni ve eserleri analiz ediyor ve belgenin hangi bölümlerinin yapay zeka tarafından, hangi bölümlerinin insanlar tarafından yazıldığını farklı renklerle vurguluyor.

“Amaç öğrencileri cezalandırmak değil”

Uygulamanın ücretsiz sürümünde kullanıcılar ayda 10 bine kadar kelime yükleme ve bunları saatte yedi kez tarama hakkına sahip. Ücretli seçenekte ise aylık ödeme yapanlara daha fazla seçenek sunuluyor.

GPTZero, bunun “öğrencileri cezalandırmak” için değil, yapay zekanın çözemeyeceği görevlerle başa çıkmaları için onları güçlendirmek amacıyla kullanılmayı amaçladığını vurguluyor.

Neredeyse %100 tespit başarısı.

Copyleaks yapay zeka içerik dedektörünü üreten firmanın intihal kontrolünde uzun yıllara dayanan deneyimi, uygulamaya rekabette önemli bir avantaj sağlıyor.

Copyleaks'e göre dedektör, yapay zeka tarafından oluşturulan metni %99,1 doğrulukla algılayabiliyor. Bu, uygulamayı şu anda kendi alanında mevcut olan en iyi dedektör haline getirir.

Uygulama aynı zamanda İngilizce dışında birden fazla dili destekleyen tek dedektördür.

Sistem 350 karakterin üzerindeki her türlü metni analiz etmenize olanak sağlar.

Google tarafından geliştirilen SynthID

Google yakın zamanda kullanıcıların bir görselin mi yoksa sanat eserinin mi yapay zeka tarafından yaratıldığını anlamasını sağlayan SynthID'yi geliştirdi.

SynthID şu anda yalnızca Google Cloud abonelerinin kullanımına açıktır ancak er ya da geç daha fazla kullanıcı tarafından kullanılacağı kesindir.

REKLAM

Yapay zekayı anlamak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Öncelikle eldeki fazladan parmaklara dikkat edin, çünkü insan eli çizme konusunda oldukça kötü olan yapay zeka, çoğu zaman görüntülere altıncı bir parmak ekliyor. Bazı durumlarda başparmak olmadan da el oluşturulabilir.

Bu yüzden detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bazı şeyler gereksiz derecede bulanıksa görüntü yapay zeka tarafından oluşturulmuş olabilir.

Aşırı işlenmiş ve yüksek kontrastlı görüntüler de yapay zeka tarafından üretilebilmektedir.

Ayrıca yapay zekanın görsellerde metin oluşturma konusunda oldukça kötü olduğu da biliniyor. Bu, sentetik görsellerdeki herhangi bir metnin sıklıkla yanlış harflerle yazılacağı veya anlamsız kelimeler içerebileceği anlamına gelir.

Derin Yazılım Tarayıcıları

Deepware Scanner, adından da anlaşılacağı gibi, manipülasyonu ve yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tespit etmeyi içeren videolardaki deepfake'leri tarayabilir ve tespit edebilir.

REKLAM

Web sitesi şüpheli videolar için “tarama isteklerini” kabul etse de, bu istekler daha sonra Deepware tarafından yüklenir ve orijinallik açısından taranır.

“Sentinel”, “Reality Defender”, “WeVerify” ve “Microsoft Video Authenticator Tool” diğer önde gelen deepfake içerik tespit dedektörleri arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir