Belçika: Brüksel’deki silahlı saldırıyla olası bağlantısı bulunan bir kişi sorgulanıyor

Sığınma başvurusu Belçika makamlarınca reddedilen ve kendini IŞİD üyesi olarak tanımlayan Tunuslu Abdüsselam Lassoued, iki kişiyi öldürdüğü ve bir kişiyi de yaraladığı silahlı saldırının sorumluluğunu internette yayınladığı bir video ile üstlenmişti.

REKLAM

Belçikalı savcılar, 16 Ekim’de Brüksel’de iki İsveçli futbol taraftarını öldüren silahlı saldırgan ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen bir kişinin müfettişler tarafından sorgulandığını bildirdi. 

Savcılar, şahsın Abdüsselam Lassoued tarafından kullanılan silahla muhtemel bağlantısı  nedeniyle sorgulanacağını dile getirdi. 

Sığınma başvurusu Belçika makamlarınca reddedilen Tunuslu Lassoued, iki kişiyi öldürdüğü, bir kişiyi de yaraladığı silahlı saldırının sorumluluğunu internette yayınladığı bir video ile üstlenmişti. 

Kendini IŞİD üyesi olarak tanımlayan şahıs, saldırının ertesi günü polis tarafından vurularak öldürülmüştü. 

Fransa da pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsveçli futbol taraftarlarını öldüren Tunuslu saldırganla olası bağlantısı bulunduğu iddiasıyla iki şüpheliyi gözaltına aldığını duyurmuştu. 

Fransız terörle mücadele savcıları tarafından yapılan açıklamada şahısların “terör örgütüne üyelik” olasılığı ile gözaltına alındığı belirtilmişti. 

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 16 Ekim akşamı EURO 2024 Elemeleri kapsamında Belçika ve İsveç milli takımları arasındaki müsabakanın oynandığı stadyuma 5 kilometre mesafede Abdüsselam Lassoued isimli şahıs, rastgele ateş açarak 2 İsveç vatandaşını öldürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir