Bakan Bolat'tan fahiş fiyat açıklaması

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Fahiş fiyatlara sebep olanlara ve fırsatçılara taviz vermeyeceğiz” dedi.

Türkiye Bakkal, Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Oda başkanlarının bilgilendirme danışma ve değerlendirme toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. TESK genel merkezinde düzenlenen toplantıya Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ile çok sayıda meslek odası ve birlik başkanı katıldı.

“FAHİŞ FİYATLARA NEDEN OLANLARA VE FIRSATÇILARA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; Bölgesel krizleri yönetmeye çalışırken aynı zamanda ekonomik yol haritamız olan OVP'yi de titizlikle uyguluyoruz. Ülkemizin güven inşa etme çabalarını baltalamaya çalışanlar her zamanki gibi iş başında. 21 yıldır yıllık yüzde 5,4 büyüyen bir ekonomiyi, son 14 çeyrektir, rekor ihracatla, daralan dış ticaret açığıyla, daralan cari açığı kabul edemiyorlar. Ancak tüm bunlar kararlılığımıza engel olamaz. Güçlü bir bugün inşa etme ve geleceği doğru şekillendirme sorumluluğumuz var. Esnafımıza, girişimcimize, üreticimize, tüketicimize, emeklimize destek olmaya devam edeceğiz. Ne yazık ki artış haberi yayılmadan, gündeme gelmeden fiyatları artıranlar da var. Ticaret Bakanlığı ve bazı durumlarda diğer bakanlıklardan ekiplerimiz sürekli olarak sahada denetim yapıyor. Bu konuda taviz vermeyeceğiz, fırsatçılara, istifçilere, açgözlülüğe, karaborsa zihniyetine izin vermeyeceğiz” dedi.

“ESNAFIMIZIN, SANATÇILARIMIZIN KILAVUZU OLAN BU BİNALAR, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN VE YEREL EKONOMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇAPA OLARAK HİZMET ETMEKTEDİR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile ona bağlı sendikalar ve meslek odalarının Türkiye ekonomisi ve ticaretinin gidişatında yol gösterici olduğunu vurgulayan Bolat, şöyle konuştu: “Esnaf ve sanatkarlarımızın özellikle zor zamanlarda yol göstericisi olan bu yapılar, Sürdürülebilir kalkınmanın ve yerel ekonominin can damarı olarak hizmet veriyorlar. Bu nedenle tüccarlarımızı, esnafımızı, manavlarımızı ve tüccarlarımızı sadece ticari faaliyetlere katkı sağlayan girişimciler olarak değil, aynı zamanda en çok ulaşabilecekleri toplumsal hafıza ve dayanışma noktaları olarak görüyoruz. Ülkemizin ücra köşelerinde, “Ticaret Bakanlığı olarak 2 milyon 200 bine yakın esnaf ve sanatkarımıza hizmet veriyoruz ve çalışma alanımızda 3.000'e yakın esnaf odası, 82 sendika, 13 federasyon ve konfederasyon bulunuyor.” dedi.

Konuşmasında Bolat, ülke genelinde 142 binin üzerinde esnaf ve bakkal, bayilik, büfe gibi meslek mensuplarının bulunduğunu belirterek, meslek odası başkanlarının en çok temsilcileri arasında yer almaları nedeniyle bu toplantıya özel önem verdiklerini söyledi. illerdeki kalabalık meslek grupları. Bakan Bolat, konuşmasının ardından ekonomik ve ticari verileri katılımcılara ve basına sundu.

Bakan Bolat'ın konuşması ve sunumu öncesinde katılımcılara seslenen Bendevi Palandöken, şunları söyledi: “Ülkedeki en önemli konu gıdadır. Artan gıda fiyatlarının önüne geçilemez. Yaz geliyor. Bu nedenle meyve ve sebze fiyatlarının düştüğü görülüyor. Bu gidişatla gıda fiyatlarındaki artışın sıkı kontrollerle önleneceğini umuyorum. Ekmeğin fiyatının artmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Her 50 metrede bir fırın bulunmaktadır. Ekmek yönetmeliklerine uyulmuyor. Daha önce kasapların tavuk satmasına izin verilmiyordu. Artık herkes her şeyini satıyor. Kıyılmış tavuk artık satılıyor. Hangi mevzuata göre satılıyor? “Sayın Bakanım, söylenecek çok şey var” dedi.

“KOOPERATİFLERDE PAZAR ÜRÜNLERİ SATILMAMALI”

Palandöken, her şeyin bol olduğu Türkiye'de fiyatları ayarlayamama sorunuyla karşılaştığını belirterek, şöyle konuştu: “Et ithal ediyorsunuz ama fiyatı düşüremiyorsunuz. Kooperatif kuruluş aşamasındadır. Devletin ürünlerini satması durumudur. En azından zincirlere ve diğer özel pazarlara karşı mücadele eden bir yapının olması lazım. Türkiye Şeker Et ve Balık Kurumu Fiskobirlik gibi kooperatifler. Ama ne yazık ki o pazarlarda biblolar satılıyor. Siz Tarım Kredi Kooperatifisiniz. Tarım ürünlerini satmalısınız. Kooperatiflerde pazar ürünleri satılmamalı” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir