Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

Avrupa Merkez Bankası enflasyonla mücadele kapsamında üst üste sekizinci kez faiz artırımına gitti.

REKLAM

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 3 ana referans faiz oranını 25 baz puan artırdı

ECB açıklamasında bankanın üç ana faiz oranını 25 baz puan artırdığı belirtildi.

Açıklamada, refinansman faizinin yüzde 4'e, mevduat faizinin yüzde 3,50'ye, marjinal finansman faizinin ise yüzde 4,2'ye yükseltildiği belirtildi.

Bu en hızlı sıkma aşamasıydı

İlginçtir ki ECB, ekonomide durgunluk beklentisine rağmen Temmuz 2022'den bu yana en hızlı sıkılaştırma tedbirini alarak faiz oranlarını toplam 400 baz puan artırdı.

Bankanın mevduat faizini %3,5 ile 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarması da dikkat çekiyor.

Faiz artışı bekleniyordu

Para piyasaları çoğunlukla 25 baz puanlık bir faiz artışını fiyatlarken, daha önceki faiz artışlarının Euro Bölgesi ekonomisinde “teknik durgunluk” ile etkilerini göstermeye başlamasına rağmen ECB'nin faiz artırmaya devam etmesi dikkat çekicidir. .

ECB'nin faiz artırma hamlesi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) art arda 10 kez faiz artırmasının ardından dün ara vererek referans faiz oranını 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5-5,25 aralığında sabit tutmasının ardından geldi. .

ECB, sekizinci kez faiz artırımı kararıyla, Euro Bölgesi'nde geçen ay yüzde 6,1 seviyesinde gerçekleşen enflasyonun daha da artması karşısında tepki gösterdi ve para politikasının önümüzdeki dönemde daha da sıkılaştırılabileceğinin sinyalini verdi.

ECB karar metninde, “faiz oranı kararları, gelen ekonomik ve finansal veriler, enflasyonun temel dinamikleri ve para politikasının aktarım gücü ışığında enflasyon görünümünün değerlendirilmesine dayanmaya devam edecek” ifadesine yer verildi.

Karar metninde, banka yönetim kurulunun enflasyonun orta vadeli yüzde 2 hedefine dönmesini sağlamak için yetkisi dahilindeki tüm araçları uyarlamaya hazır olduğu belirtilirken, satın alınan varlıkların sermayesinin de doğrulandığı belirtildi. Varlık Satın Alma Programı (APP) kapsamında Temmuz 2023'ten sonra yeniden yatırım yapılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir