Antalya'daki teleferik faciasıyla ilgili yeni gelişme! Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tutuklandı: 'Belediye başkanımızın beslenmesine izin vermeyeceğiz'

Antalya'da 1 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı teleferik faciasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Bakan Tunç'un açıklaması şöyle:

1 vatandaşın hayatını kaybettiği, 17 vatandaşın yaralandığı kazayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma kapsamında Sarısu-La Tünektepe teleferik hattında teleferik direğinin düşmesi sonucu kabinlerde mahsur kalan vatandaşlarımız kurtarıldı. Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren otomobilin kırılması ve kabinlerden birinin düşmesi, 1 başsavcı yardımcısı ve 1 savcının koordinasyonunda 2 profesyonelden oluşan bilirkişi heyetinin, keşif sağlık ve güvenlik uzmanlarının detaylı olay yeri incelemesi ve çalışması yaptığı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanından oluşan, soruşturma kapsamında ön rapor düzenlenen, müştekilerin ifade ve beyanları ile şüphelinin savunmaları birlikte değerlendirilen 14 şüpheliden 5'inin aralarında memur ve çalışanların da bulunduğu 5'i, Gözaltına alınan teleferik hattını işleten firma ile teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firma tutuklandı, 8 şüpheli hakkında adli kontrol kararı çıkarıldı, 1 kişi ise serbest bırakıldı. “Hepimizi şok eden kazayla ilgili adli soruşturma her yönüyle titizlikle yürütülüyor.”

SEÇİM OYLARINDAKİ İLK İSİM OLDU

31 Mart yerel seçimlerinde CHP adayı Mesut Kocagöz yüzde 44,17 oyla belediye başkanı oldu.

3

ÖZGÜR ÖZEL: 'GOL AÇIKLANAMAZ'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kocagöz'ün tutuklanmasına ilişkin şunları söyledi:

“Antalya'da meydana gelen teleferik kazası soruşturmasında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında çıkan tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz.

Ancak Soma'dan İliç'e kadar hiçbir ilçede kamu görevlilerine soruşturma açılmadığı açık olsa da bu karar hukuki değil siyasidir.

Kuşkusuz kazaya karışan hiç kimsenin gözyaşlarını hesaba katmamak gerekir. Bu bizim kırmızı çizgimizdir.

“Bu hassasiyetle teleferik kazasına ilişkin adli soruşturmayı yakından takip etmeye devam edeceğiz ancak Cumhurbaşkanımız sırf partimize üye olduğu için günah keçisi ilan edilemez.”

CHP ANTALYA İL BAŞKANI: “BELEDİYE BAŞKANIMIZI YEMEYECEĞİZ”

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Antalya Adliyesi önünde açıklama yaptı. Nail Kamacı, şöyle konuştu: “Değerli dostlar. Bildiğiniz gibi 12 Nisan günü saat 17.25'te teleferikte trajik bir kaza meydana geldi. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. 6 vatandaşımız da yaralandı. Öncelikle Allah'a rahmet diliyorum. Merhum vatandaşımıza Allah'tan yakınlarına başsağlığı diliyorum. 3 gün önce yaşanan bu olayda kurtarma çalışması 23 saat içinde tamamlandı ve aralarında Mesut Kocagöz arkadaşımızın da bulunduğu 6 kişi adliyeye sevk edildi. 5'i tutuklandı Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz Tutuklamanın tek nedeni var. Çünkü ağır bakım hizmetleri 20 gün 30 günde tamamlandı. Son birkaç gün ve aylarda Erzincan İliş altın madeninde 9 vatandaşımız hayatını kaybederken, asıl suçlu olan ve büyükşehir belediyesine aday olan Murat Kurum da İstanbul'da tutuklandı. Önceliği adalet ve kalkınma olan partinin adalet anlayışı budur. Yazıklar olsun sana. Hak, hukuk, adalet. Adalet. Bu kadar kolay pes etmeyeceğiz. Ali Mahir Başarılır ve diğer başkan yardımcılarımız Ankara'dan gelecekler. Bu bitmeyecek. Sevgili arkadaşlar. Amacımız kimseye zarar vermek değil. Haklı talebimizi kamuoyu önünde haykırmak için burada toplandık. “Cumhurbaşkanımızı hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi.

CHP'li DEMİR: “BU HATA ÇÖZÜLMELİ”

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir şunları söyledi:

“28 Kasım 2023 tarihinde belediye genel müdürlüğü görevinden istifa ederek Kepez belediye başkanlığı adaylığına başvuran ve 31 Mart'ta Kepez belediye başkanı seçilen Mesut Kocagöz, Antalya'da teleferik kazası nedeniyle tutuklandı. .

Kocagöz'ün istifasının ardından, yani ihmal ve sorumluluk eksikliğinin açıkça ortaya çıktığı bir dönemde Teleferik'e 3 kez soruşturma yapılmasına rağmen tutuklama kararı verilmesi son derece yanlıştır. Bu karar vicdanları yaralıyor. Bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor.”

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Ancak teleferik kazasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Devrilen direk nedeniyle dağdan yükselen toz bulutu ve vatandaşların çığlıkları cep telefonu kameralarına yansıdı.

Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Guterres'ten İsrail ve İran'a ılımlılık çağrısı!Guterres'ten İsrail ve İran'a ılımlılık çağrısı!
Eski koca Sancaktepe'de terör yarattı!  Önce boşandığı eşini vurdu, ardından intihar etti.Eski koca Sancaktepe'de terör yarattı! Önce boşandığı eşini vurdu, ardından intihar etti.
İki araç kafa kafaya çarpıştı!  Yaralılar varİki araç kafa kafaya çarpıştı! Yaralılar var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir