Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Atatürk'ümüzün Aliağa'ya gelişinin 90. yılı kutlu olsun” – GÜNDEM

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 13 Nisan 1934'te Aliağa'ya gelişinin 90'ıncı yıl dönümü kutlandı.

Aliağa Belediyesi tarafından Atatürk Anıt Köşesi'nde düzenlenen etkinlik programına Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Erol Çetinkaya ve yönetimi, ADD üyeleri, Güzelhisarlı eğitimci, yazar Cevat Yıldırım, belediye meclis üyeleri katıldı. Atatürk Ortaokulu ve vatandaşlar katıldı.

ADD Aliağa şubesinin düzenlediği program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti, ardından günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı. Aliağa şehrinin cumhuriyet dönemi tarihini inceleyen yazar eğitimci araştırmacı Cevat Yıldırım ve ADD yönetim kurulu üyesi Selim Erkmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 Nisan 1934'te Ankara'dan ayrılarak Aliağa'ya gelişinin hikâyesini anlattı. Atatürk'ün 13 Nisan 1934'te Aliağa halkı tarafından büyük bir coşku ve sevgiyle karşılandığını belirten Erkmen, bugün de aynı coşkuyla 90'ıncı yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yıldırım ve Erkmen, Atatürk Anıt Köşesi'nin yapımında öncü olan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a teşekkür etti.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Atamızın Aliağa'ya gelişinin 90. yılı kutlu olsun”
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 13 Nisan 1934 tarihinde Aliağa'mızı ziyaret etti. Bu sırada Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Aliağa Okulu'nda öğretmenleri ve öğrencileriyle buluştu. o zamanlar böyle adlandırılıyordu. ADD Yönetimimizle birlikte onu anarak gelecek nesillere bırakmak istedik. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin kıymetli heykeltıraşlarından hocamız Mustafa Tuncay'ı Aliağa'ya davet ettik. Onun çalışmaları sonucunda bu anıtın yapılmasına karar verdik. Anıtın üzerinde o günü temsil eden öğrenciler var. Bu öğrenciler Aliağa'mıza değerli eğitim hizmetleri vermiş Muzaffer Örnek, bir diğeri ise Feride Özsoy'dur. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Aliağa'mız köyden kente 1960'lı yıllardan sonra önemli bir sanayi ve cumhuriyetimizin en önemli şehirlerinden biri haline geldi. Bizi bu günlere getiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anacağım. 13 Nisan 1934'te Atatürk'ümüzü burada ağırlayan öğretmen ve öğrencilere, ebediyete uğurladığımız öğretmen ve öğrencilere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu günü hatırlayan ve bu etkinliği düzenleyen Atatürkçü Düşünce Derneğimizin değerli üyelerine teşekkür ediyorum. “Atatürk'ümüzün Aliağa'ya gelişinin 90. yılı kutlu olsun.”

Atatürk'ün 13 Nisan 1934'te Aliağa'ya gelişinin 90. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlik, konuşmaların ardından Aliağa Belediyesi halk oyunları ekibinin zeybek gösterisiyle sona erdi.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir