AİHM, Osman Kavala'nın ikinci talebini öncelikli olarak inceleyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hükümeti devirmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala'nın ikinci itirazının öncelikli olarak incelenmesine karar verdi.

REKLAM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Osman Kavala'nın 18 Ocak 2024'te sunduğu ikinci talebe öncelik verdiğini açıklayarak, Türk hükümetinin yanıtlamasını istediği soruları açıkladı.

Kavala'nın yasal temsilcilerinden yapılan açıklamaya göre mahkeme, Türk hükümetinin başvurunun incelenmesi için savunmasını 16 Temmuz 2024 tarihine kadar sunmasını beklediğini duyurdu.

Kavala'nın ikinci başvurusu 10 Aralık 2019'da yapıldı. ihlal kararına Sürekli ve yeni ihlal suçlamalarına rağmen.

Yeni uygulamada hak ihlallerine ilişkin şikâyetler neler?

Kavala'nın avukatları yeni başvuruda yapılan şikâyetleri kamuoyuyla paylaştı. Kavala hukuk ekibinin 2019 yılında aldığı karardan bu yana devam eden ve yeni hak ihlalleri aşağıda sıralanıyor:

  • Osman Kavala'nın 10 Aralık 2019'dan bu yana süren tutukluluğu genel olarak yasa dışıdır (AİHS 5. Madde);
  • Yerel mahkemeler, Osman Kavala'nın tutukluluğunun hukuka uygunluğunu zamanında doğrulamadı (AİHS Madde 5(4));
  • Osman Kavala'nın adil yargılanma hakkı ciddi şekilde ihlal edildi (AİHS'nin 6(1), 2 ve 6(3)(d) maddeleri);
  • Osman Kavala'nın Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesi (hükümeti devirmeye teşebbüs) kapsamında mahkûm edilmesi öngörülebilirlik şartını karşılamıyor (AİHS 7. madde)
  • Osman Kavala'nın tutuklanması, yargılanması ve hapsedilmesi, onu bir insan hakları savunucusu olarak susturmayı, cezalandırmayı ve ifade ve örgütlenme özgürlüğü haklarını ciddi şekilde kısıtlamayı amaçlıyor (AİHS 10 ve 11. maddeler);
  • Osman Kavala siyasi amaçlarla tutuklandı, suçlu bulundu ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu siyasi amaç onu susturmak ve cezalandırmaktır (AİHS'nin 18. maddesi ile birlikte 5, 6, 7, 10, 11. maddeleri);
  • Masum bir kişinin aşırı uzun süreli, keyfi, siyasi saikli ve hukuka aykırı olarak tutuklu kalması ve kendisine verilen müebbet hapis cezasının gözden geçirilmesi olanağının bulunmaması AİHS'nin 3. maddesini ihlal etmektedir.

Avrupa Konseyi izlemeye devam ediyor

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Kavala'nın 2019 ihlal kararı uyarınca serbest bırakılmaması nedeniyle Türkiye hakkında “ihlal prosedürü” başlattı.

Avukatlar yaptıkları açıklamada, komitenin 2019 ve 2019 yıllarında Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunan davaları incelediğini söyledi. 2022 11.06.2019 tarihli kararların icrasını denetlemeye devam ettiğini ve Türkiye'nin hukuken bağlayıcı olan bu kararlara saygı göstermekle yükümlü olduğunu belirtti.

2017 Gezi olaylarını finanse etmek suçundan yargılanan Osman Kavala, 15 Temmuz soruşturması kapsamında darbeyle ilişkilendirilmiş ve 2022'de hükümeti devirmeye teşebbüsten suçlu bulunarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ölüm cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir