450 sanatçı, İngiliz Eurovision yarışmacısı Olly Alexander'ı yarışmayı boykot etmeye çağırdı

450'den fazla eşcinsel sanatçı, kişi ve kuruluş, İngiliz Eurovision yarışmacısı Olly Alexander'a, Filistin'le dayanışma amacıyla bu yılki yarışmayı boykot etmesi çağrısında bulundu.

REKLAM

Aktör Maxine Peake ve oyun yazarı Sarah Schulman, Olly Alexander'ı Gazze'deki çatışma nedeniyle Mayıs ayındaki yarışmadan çekilmeye çağıran açık mektuba imza atanlar arasında yer alıyor.

Queers for Filistin'in Instagram'da yayınladığı mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Müziğiniz aracılığıyla sunduğunuz vizyonu ve herkesin ortak iyiliğine olan inancınızı paylaşıyoruz. Bu ruhla, Filistinlilerin Eurovision'dan çekilme çağrısına kulak vermenizi rica ediyoruz.”

“Hesap verebilirliğe bu kadar acil ihtiyaç duyulan bir dönemde, İsrail'in Eurovision'a katılımı, onun savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçlarını mümkün kılacak ve örtbas edecektir.”

Diğer imzacılar arasında Indya Moore ve Brigette Lundy-Paine, müzisyenler Goat Girl, H Sinno ve Chardine Taylor-Stone ve yazarlar Jason Okundaye ve Jamie Windust yer alıyor.

Geçen hafta, Londra'nın en büyük Eurovision gösterim partisi olan Eurovision Party London, İsrail'in katılımı nedeniyle 2024 etkinliğini iptal edeceğini duyurdu.

Alexander, Britanya'nın Eurovision katılımcısı olarak seçilmeden önce Aralık ayında İsrail'i Gazze'de soykırım yapmakla suçlayan Filistin yanlısı bir mektuba imza atmıştı.

Eurovision finali 11 Mayıs'ta İsveç'in Malmö kentinde yapılacak. 1.000'den fazla İsveçli sanatçı İsrail'in yarışmaya katılımının yasaklanması çağrısında bulunurken, Finlandiya müzik endüstrisinden 1.400'den fazla işçi İsrail'in yarışmaya katılımının yasaklanması için dilekçe imzaladı.

TV sunucusu Sharon Osbourne ve müzisyen Gene Simmons da yasağı reddeden ayrı bir açık mektup imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir