Taliban’dan aşı kampanyasının güvenliğini sağlayan polislere bombalı saldırı: 5 ölü

Aşı çalışmalarını Batı’nın Müslümanları kısırlaştırmak için kullandığı bir araç olarak gören Taliban, kampanyaya katılan polis memurlarını hedef aldı.

REKLAM

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Afgan sınırı yakınında çocuk felci aşısı kampanyası sırasında görev yapan beş polis memuru hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi de yaralandı.

Pakistan Talibanı olarak da bilinen Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), 8 Şubat’ta yapılacak genel seçimler öncesinde art arda gerçekleşen son saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Polis yetkilisi Kashif Zülfikar, patlamanın Bajur kabile bölgesindeki çocuk felci aşısı kampanyasını koruyan polis memurlarıyla dolu bir kamyonu hedef aldığını söyledi.

Pakistan Talibanı sıklıkla çocuk felci aşı ekiplerini hedef alıyor çünkü aşılama çabalarının Batı tarafından Müslümanları gözetlemek ve kısırlaştırmak için kullanılan bir araç olduğuna inanıyorlar.

TTP, hükümeti devirmek ve yerine sert bir İslami hükümet getirmek için yıllardır silahlı mücadele yürütüyor.

Militanlar geçen yıl hükümetle ateşkes ilan edilmesinden bu yana saldırılarını artırdı.

Siyasi analistler güvenlik kaygılarını dile getirirken, bazı politikacılar da kuzeybatıdaki seçimlerin ertelenmesi yönünde çağrıda bulundu.

Geçen ay, altı kişilik bir intihar timi patlayıcı yüklü bir kamyonu Pakistan’ın kuzeybatısındaki bir askeri kampa sürerek en az 23 askeri öldürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir