Son dakika! ABD Türkiye’ye ait insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı: Meşru müdafaydı, üzücü bir olay

Son dakika: Pentagon Basın Sözcüsü General Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Savunma Bakanı Yaşar Güler’in bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Görüşmede Austin’in Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ettiğini kaydeden Ryder, bölgede ABD kuvvetlerine yönelik herhangi bir riski önlemek için iki ülke arasında yakın koordinasyonun öneminin altının çizildiğini kaydetti.

“TÜRKİYE, EN GÜÇLÜ VE EN DEĞERLİ NATO MÜTTEFİKLERİNDEN BİRİ”

Ryder, daha sonra gazetecilerin görüşmede Suriye’de Türkiye’ye ait bir İHA düşürüldüğü iddiasını sorması üzerine, Türkiye’nin, en güçlü ve en değerli NATO müttefiklerinden biri olduğunu ve ortaklığın devam edeceğini belirtti.

Pentagon yetkilisi, “Bu kesinlikle üzüntü verici bir olaydır.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KASITLI OLARAK ABD GÜÇLERİNİ HEDEF ALDIĞINA DAİR ELİMİZDE HİÇBİR BELİRTİ YOK”

Türkiye’ye ait İHA’nın “ABD tarafından ilan edilen sınırlı operasyon bölgesine girdiğini” öne süren Ryder, “Komutanlar, ABD kuvvetlerine yarım kilometreden daha fazla yaklaşan İHA’nın potansiyel bir tehdit oluşturduğunu değerlendirdi ve ABD F-16 savaş uçakları meşru müdafaa olarak İHA’yı düşürdü.” iddiasında bulundu.

Ryder, bir soru üzerine de “Türkiye’nin kasıtlı olarak ABD güçlerini hedef aldığına dair elimizde hiçbir belirti yok” ifadesini kullanırken, düşürme olayından önce iki ülke arasında “birden fazla seviyede birden fazla iletişim kanalının” kullanıldığını savundu ancak temasların içeriğine dair detay vermedi.

“TEKRAR EDİYORUM, ÜZÜNTÜ VERİCİ BİR OLAYDI”

İki ülke savunma bakanının konu hakkında “çok verimli bir görüşme” yaptığını tekrarlayan sözcü, “Tekrar ediyorum, üzüntü verici bir olaydı. Bu tür olayların yaşanmasını önlemek için iletişim hatlarını açık tutmaya devam edeceğiz.” sözlerini paylaştı.

Ryder, PKK konusunda da, “PKK’ya karşı mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye’nin ve Türk halkının yanındayız. PKK, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanımlandı. Bu nedenle Türkiye’ye ve Türk halkına yönelik her türlü terör eylemini kınıyoruz.” ifadelerini tekrarladı. (AA)

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

MSB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin, 5 Ekim 2023 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’deki son gelişmeler ele alındı. Bakan Yaşar Güler tarafından, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı ABD ile ortak mücadeleye hazır olduğu ifade edildi. Her iki Bakan, bölgede icra edilen faaliyetlerde ABD ve Türk unsurlarının yakın koordinasyonunun önemini vurguladı.” ifadelerine yer verildi.

ABD SAVUNMA BAKANI AUSTIN: “ABD’NİN TÜRKİYE’YLE BİRLİKTE ÇALIŞMA KARARLILIĞINI YİNELEDİM”

Austin de X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Milli Savunma Bakanı Güler ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Paylaşımda, “Bugün Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i arayarak ulusal güvenlik ve savunmayla ilgili karşılıklı çıkarlarımızın olduğu meseleleri görüştük. ABD’nin DEAŞ’i yenilgiye uğratmak için birlikte çalışmaya devam etmeye ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamaya ilişkin kararlılığını yineledim.” ifadeleri kullanıldı.

BİR GÖRÜŞME DAHA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Q. Brown JR. telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede güncel gelişmeler ele alındı.

5e2478db16a714f25093cff71f09b27d

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Annesiyle birlikte yaşayan kadın banyoda ölü bulundu Annesiyle birlikte yaşayan kadın banyoda ölü bulundu
Suriye'nin kuzeyine hava harekatı! 30 hedef imha edildiSuriye’nin kuzeyine hava harekatı! 30 hedef imha edildi
Eşini ve buluştuğu kişiyi silahla vurduEşini ve buluştuğu kişiyi silahla vurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir