Prof. Dr. Canan Karatay öneriyor! ‘Bu besin kalp krizi riskinizi yarı yarıya düşürüyor’


Prof. Dr. Canan Karatay yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Gençlere beslenme önerilerinde de bulunan Prof. Karatay, “Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz” dedi.

Turpun yapısında bol miktarda antioksidan, potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu besinler sayesinde kalp hastalığına yakalanma ve yüksek tansiyon riskinizi, düşürmek mümkündür.

Yüksek tansiyon riskinin azalması doğal olarak felç geçirme ihtimalini de azaltmaktadır. Turpta bulunan nitrat ise kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

Turp içerisinde bolca C vitamini bulunur. Turpun içinde yer alan C vitamini hem soğuk algınlığından korur hem de kıkırdağı oluşturan kolajenin yapılmasını sağlar.

Dolayısıyla kış boyunca sofradan turpu eksik etmemek gerekiyor.

HAVUCUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR 
Havuç özellikle uykudan önce yendiğinde gece boyunca vücudun temizlenmesine yardımcı oluyor. Gün boyu yediklerimizden ve çevresel faktörlerden dolayı vücudumuza giren toksin maddelerin atılması sürecinde havuç çok büyük etki yaratıyor.

Doğal A vitamini kaynağı olduğu için göz sağlığını, görme gücünü artırır. Kemik bozuklukları ve osteoporoza karşı etkilidir. Potasyum ve posa içeriği ile kolesterole, hipertansiyona karşı savaşır. Safra kesesi ve karaciğer enzimlerini düzenlenmesi üzerinde çok etkilidir.

Havuç, mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hareketlenmesine ve görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Zararlı parazitleri temizleme özelliği vardır. Zararlı yağları yakmaya yardımcı olur.

Görüldüğü gibi havuç ve turp son derece faydalı sebzeler. Bu ikiliyi birlikte tüketmek vücudunuzu çelik gibi dirençli yapacaktır.

Canan Karatay, kahvaltısında yumurtanın vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Ayrıca üstüne basa basa tatlı, börek ve şekerlemelerden uzak durulması gerektiğini aktardı. Bunun yanı sıra Canan Karatay’ın tavsiye ettiği kahvaltı tarifi, sağlık açısından fazlaca faydalı olabiliyor.

CANAN KARATAY’IN KAHVALTI TARİFİ 
 

Canan Karatay, önerdiği kahvaltı tarifi ile adeta birçok insanı sağlıklı olmaya davet ediyor. Nitekim Canan Karatay, kendi kahvaltısında mutlaka yumurta olduğunu aktararak, protein bakımından fazlaca zengin olduğunu belirtiyor.

Canan Karatay’ın tavsiye ettiği kahvaltı tarifi şu şekilde;

İsteğe göre 1 adet haşlanmış yumurta, menemen veya 2 yumurtalı omlet.
8 ila 10 adet zeytin (üzerine kekik ve zeytinyağı).
1 ila 2 dilim beyaz peynir.
1 fincan ceviz içi veya fındık.

BESİNLERİN FAYDALARI 
 

Canan Karatay’ın önerdiği kahvaltı menüsündeki besinler, pek çok farklı fayda sağlayabiliyor. Nitekim söz onuşu besinler, kas ve beyin gelişimi açısından yarar sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra ünlü doktorun önerdiği besinlerin faydalarından bazıları şu şekilde;

Zeytin, sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasında faydalı olabilir.
Haşlanmış yumurta, protein bakımından zengin.
Canan Karatay’ın önerdiği ceviz ise, enerji vermeye faydalı olabiliyor. Bu nedenle zindelik de sağlayabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir