Çiftçi aile aldıkları hibeyle çilek üreterek ürün çeşitliliğini artırdı

Uluköy kırsal ilçesinde yaşayan Çek aile, geçtiğimiz yıl “Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan 35 bin lira hibe aldı.

Tarlalarında mısır, buğday, arpa ve yulaf yetiştiren aile, 3 dönüm araziye çilek fidesi dikti.

Yıldız Çekli, yetiştirdikleri çilek fidelerinden kısa sürede ürün aldıklarını söyledi.

Çilek yetiştiriciliğinde doğal tarım yaptıklarını ve ilaç kullanmadıklarını anlatan Çekli, şöyle konuştu: “Bu tarlalara buğday ve mısır ektik. İlçe tarım müdürlüğü ekipleri çilek yetiştiriciliğine verilen destekleri anlattı. “Çilek” kurduk. Verilen hibe ile bahçe. Üç ay önce çilek fidesi dikmiştik. Şu ana kadar 250 kilogram ekim yapıldı. ” “Çilek topladık. Fideler bahçeye uyum sağladı. Herkese tavsiye ediyoruz.” dedi.

Adnan Çekli, ilk yıl büyük bir verim beklemediklerini ancak kısa sürede güzel, kaliteli çilek ürünleri elde ettiklerini söyledi.

“Bizim için güzel ve verimli bir projeydi”

Çekli, “Bu kadar verim almayı beklemiyorduk. Çilek ekimimizin üzerinden 3 ay geçti ve 41. günde hasadına başladık.” dedi.

Çilek yetiştirmenin yanı sıra fide sayısını da artırdıklarını anlatan Adnan Çekli, “On dekara dikilebilecek kadar çilek fidanımız var. Bizim için çok verimli bir proje oldu.” dedi.

Çekli, yetiştirilen fideleri marketlere ve manavlara sattığını ve herhangi bir pazar sorunuyla karşılaşmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir