Beyinde tespit edilen tenya yumurtaları az pişmiş domuz eti kaynaklı | Araştırma

Amerika Birleşik Devletleri’nde sık sık migren ağrısı çeken bir adamın beyninde muhtemelen az pişmiş domuz pastırması yemeyle bağlantılı olan tenya yumurtaları tespit edildi.

REKLAM

52 yaşındaki adam, her zamanki migren ağrısının şiddetlenmesi ve kullandığı hapların etkisini kaybetmesi üzerine doktoruna başvurdu.

Daha sonra yapılan taramalarda beyninde tenya yumurtaları tespit edildi ve sistiserkoz tanısı konuldu.

BBC’ye göre doktorlar, durumu “uygunsuz el yıkama”ya bağladı. Adamın az pişmiş domuz eti yemekten tenya kaptığı düşünülüyor.

Sistiserkoz, domuz tenyası olarak da bilinen Taenia solium parazitinin yumurtaları veya larvalarının neden olduğu bir enfeksiyon türüdür ve beyinde kistlerin gelişmesine yol açabilir.

Az pişmiş domuz eti yemek, sistiserkozu doğrudan kişiye aktarmaz. Ancak tenyası olan bir kişi, otoenfeksiyon olarak bilinen bir süreçle tenya yumurtaları ile enfekte olabilir ve bu süreç, vücudu atık olarak bırakabilir ve aynı evdeki diğer insanlara bulaşabilir.

Vakayı American Journal of Case Reports’a kaydeden doktorlar, adamdaki sistiserkoz hastalığının “uygunsuz el yıkama” sonrasında kendi kendine enfeksiyon yoluyla bulaştığını söylemenin abartı olabileceğini yazdı.

Doktorlar, hastanın “az pişmiş domuz eti tercihi” göz önüne alındığında, “yeme alışkanlıkları” nedeniyle tenyaya yakalandığını tahmin etti.

Hasta antiparaziter ve antiinflamatuar ilaçlarla tedaviye olumlu yanıt verdi ve tamamen iyileşti.

“Kötü el yıkama”

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre tenya yumurtaları veya larvaları “kaslar ve beyin gibi dokulara girip kistler oluştururlar. Beyinde kistler bulunduğunda bu duruma nörosistiserkoz denir.”

Tenya yumurtaları “yiyecek, su veya dışkıyla kirlenmiş yüzeyler yoluyla” yayılır.

İnsanlar kontamine yiyecekleri yediklerinde veya kontamine parmaklarını ağızlarına götürdüklerinde yumurtaları yutarlar.

Raporun yazarları, “Hastalarda klasik maruziyetler veya seyahat dışında nörosistiserkoz gelişmesi çok nadirdir ve bu tür vakaların Amerika Birleşik Devletleri’nde var olmadığı düşünülüyordu” dedi.

Araştırmacılar, vakanın “az pişmiş domuz eti tüketimi” ve ardından kendi kendine enfeksiyon riskinin altını çizdiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir