Avrupa Komisyonu’ndan insan kaçakçılarını caydırıcı yaptırım önerisi

Avrupa Komisyonu’nun göçmen ticaretiyle mücadele kapsamında Üye Devletlere sunduğu öneride, insan tacirlerinin 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

REKLAM

Avrupa Komisyonu, insan kaçakçılarının tuzağına düşürdüğü göçmen sayısını azaltmak için mücadele ederken, aynı zamanda insan kaçakçılarına yönelik yaptırımları da sertleştirmeye çalışıyor.

Bu çerçevede, Avrupa Komisyonu 28 Kasım Salı günü insan kaçakçılığına yönelik cezaları sıkılaştıracak ve bloğun kolluk kuvveti Europol’ün rolünü genişletecek iki yasa tasarısını duyurdu.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Komisyon, 2002 yılı düzenleyici çerçevesini güncelleyen yeni yönergesinde, insanları Avrupa’ya gelmeye ikna etmek için tasarlanmış web siteleri ve sosyal medya reklamlarını da içeren geniş bir kaçakçılık suçları tanımı getiriyor. Tanım aynı zamanda herhangi bir mali kazanç sağlamasa bile sığınmacıya zarar verme olasılığının “yüksek” olduğu durumları da kapsamaktadır.

Yönerge, şiddet kullanımı ve refakatsiz küçüklerin ticareti gibi, insan ticareti suçundan hüküm giyenlerin hapis cezalarını uzatan bir dizi ağırlaştırıcı koşul getiriyor.

Yeni teklife göre göçmenin ölümüne neden olmak, mevcut mevzuatta olduğu gibi en az 8 yıldan başlamak üzere 15 yıla kadar hapis cezasını içeriyor.

Yeni direktife göre, denizde arama ve kurtarma çalışmaları yürüten insani yardım kuruluşları cezai yaptırımlardan muaf tutuluyor.

Ancak direktif uluslararası sularda işlenen suçları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Avrupa Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, kaçakçıların dünya çapında her yıl 5 ila 6 milyar avro arası kar elde ettiğini belirterek, “Bu para çaresiz insanlardan ve şantaj yapılan ailelerden geliyor.”

Öte yandan Avrupa Komisyonu, ev sahibi ülke ile çalışma anlaşması imzalanması şartıyla Europol güçlerinin ve uzmanlarının Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde konuşlandırılmasına olanak sağlayacak bir yönetmelik taslağı da duyurdu.

Her iki yasa tasarısının Komisyon tarafından sunulması, 57 ülkenin temsilcilerinin bir araya geldiği Brüksel’de “Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadelede Küresel İttifak”ın açılışıyla aynı zamana denk geldi.

Johansson, küresel ittifakın ulusal perspektifi terk edip göçmen kaçakçılığına karşı mücadeleyi uluslararası bir çabaya dönüştürmek için bir “harekete geçme çağrısı” olduğunu söyledi.

Bu arada mevcut yasama döneminin 2024’te sona ermesi nedeniyle AB kurumları; Konsey, Komisyon ve Parlamento kısa sürede fikir birliğine varmaya çalışıyor.

Ancak Salı günü sunulan iki direktifin Avrupa Parlamentosu ile üye ülkeler arasında müzakere edilmesi gerekecek.

Ancak teklifin zamanlaması nedeniyle müzakerelerin yakın zamanda sonuçlanması beklenmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir