AB’nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030’a kadar yüzde 42,5’e yükseltilecek

2030 yılına gelindiğinde AB’nin toplam enerji tüketiminde rüzgar ve güneş gibi çeşitli yenilenebilir kaynakların payı %42,5’e çıkacak.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) kurumları, iklim değişikliğiyle mücadele ve Rusya’nın fosil yakıtlarına bağımlılığı sona erdirme planlarının bir parçası olarak yenilenebilir enerji hedeflerini artırmayı kabul etti.

AB Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen yenilenebilir enerjinin düzenlenmesine ilişkin anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Sonuç olarak, 2030 yılına kadar rüzgar ve güneş gibi çeşitli yenilenebilir kaynakların AB’nin toplam enerji tüketimindeki payı %42,5’e çıkacak. Bu hedefi yüzde 45’e çıkarmak da mümkün olabilir.

Şu anda AB’nin yenilenebilir enerji hedefi 2030 yılı için %32’dir. Anlaşma kapsamında bu oran artırılmıştır.

Son verilere göre yenilenebilir enerjinin AB ülkelerinin toplam enerji tüketimindeki payı %22’dir.

Ayrıca, tüm AB Üye Devletleri yenilenebilir enerji ortak hedefine katkıda bulunacaktır. Ulaştırma, sanayi, inşaat ve ısıtma sektörlerinde de hedefler belirlenecek.

AB’nin belirlediği yeni hedefler neler?

AB ülkeleri, ulaştırma sektöründe kullanılan toplam enerji içinde yenilenebilir enerjinin payını yüzde 29’a çıkaracak. Sektör yenilenebilir enerji kullanımını yılda %1,6 artıracak.

Sanayide kullanılan hidrojenin %42’si 2030’a kadar biyolojik olmayan yenilenebilir yakıtlardan, %60’ı ise 2035’e kadar sağlanacak.

Kararın bir parçası olarak binalarda enerji kullanımına ilişkin yenilenebilir enerji hedefleri getirilecek.

Yenilenebilir enerji projelerinde izin işlemleri hızlandırılacaktır. Söz konusu düzenleme, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

AB, söz konusu paketi iklim hedeflerine ulaşmak amacıyla hazırlamış, savaş ve enerji krizi sonrasında pakete başka unsurlar da eklenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir